Kot so sporočili iz urada predsednika republike, sta se slovenski predsednik in monaški knez po uradnem sprejemu z vojaškimi častmi pogovarjala na štiri oči, sledilo pa je še delovno srečanje delegacij Monaka in Slovenije.

Sogovornika sta se med drugim posvetila možnostim za krepitev gospodarskega sodelovanja, kjer sta posebej izpostavila zdraviliški in igralniški turizem, bančništvo, farmacijo, napredne tehnologije in gradbeništvo. Predsednik Türk je poudaril prednosti geostrateškega položaja Slovenije kot vstopne točke za trge Jugovzhodne Evrope, ki so s Slovenijo gospodarsko, zgodovinsko in kulturno povezani.

Večji del pogovora sta sicer namenila sodelovanju obeh držav na področju varovanja okolja in boja proti podnebnim spremembam. Predsednik Türk se je monaškemu knezu zahvalil za podporo številnim konkretnim projektom zaščite narave in ohranitve biotske raznovrstnosti v Sloveniji. Spomnil je tudi na intenzivno sodelovanje držav v okviru konference pogodbenic Alpske konvencije, ki ji trenutno predseduje Slovenija.

Slovenski predsednik je z monaškim knezom spregovoril tudi o aktivnostih na področju mednarodne humanitarne in razvojne pomoči, pri čemer je knez izpostavil pomen skupne podpore Slovenije in Monaka projektom slovenskega misijonarja Pedra Opeke v njegovem centru na Madagaskarju. Türk je predstavil tudi svojo humanitarno pobudo, v okviru katere v Sloveniji poteka rehabilitacija palestinskih otrok, ki so v oboroženih spopadih na območju Gaze utrpeli hude telesne poškodbe.

S knezom tudi o arbitražnem postopku

Sogovornika je poleg tega seznanil s potekom priprav na arbitražni postopek za določitev meje med Slovenijo in Hrvaško, Albert II. pa mu je predstavil izkušnje Monaka pri sprejemanju konvencije med Francijo in Monakom o razmejitvi na morju. Sogovornika sta ob tem izpostavila, da imata državi geografsko primerljivo obalno lego.

Med globalnimi izzivi sta se posvetila prizadevanjem za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov in ublažitev posledic globalnega segrevanja, pri čemer sta se strinjala, da so potrebni ambicioznejši cilji tako razvitih držav kot tudi najbolj naprednih držav v razvoju.

Knez Albert II. je predsedniku Türku podelil tudi odlikovanje Veliki križ reda svetega Karla. Slovenski predsednik si je popoldne ogledal še Oceanografski muzej v Monaku, na programu pa ima tudi srečanje s premierom Monaka Michelom Rogerjem, so še sporočili iz njegovega urada.