Vlada pripravlja tudi ukrepe, s katerimi bi med drugim izboljšali konkurenčnost in spodbudili podjetništvo, vsi pa bodo del nacionalnega razvojnega programa, ki ga mora Slovenija aprila poslati v Bruselj.

Ločena mnenja o javnofinančnem primanjkljaju

Po naših informacijah naj bi se včerajšnja razprava na klavzuri, ki je bila zaprta za javnost, zaustavila ob različnih pogledih na vprašanje javnofinančnega primanjkljaja. V Zares menijo, da ni najbolj pametno na slepo slediti evropskim zahtevam in denar, ki bi ga lahko namenili spodbujanju razvoja, namenjati za zniževanje javnofinančnega primanjkljaja. Pri tem se opirajo tudi na mnenje nekaterih ekonomistov. Nobelov nagrajenec za ekonomijo Joseph Stiglitz je na primer že večkrat opozoril na »fetiš proračunskega primanjkljaja«. Država mora po njegovem prepričanju pri svojih naložbah imeti na očeh dolgoročna pričakovanja in cilje, pri čemer ne sme varčevati pri naložbah v izobraževanje, znanost in raziskave. Na drugi strani menda minister Gaspari takšno razmišljanje ocenjuje kot nevarno, saj lahko našo državo, če se bo javnofinančni primanjkljaj povečeval, doletijo sankcije, ki se pripravljajo v okviru gospodarskega upravljanja EU in Sloveniji pade boniteta. Kazalci gospodarskih gibanj za Slovenijo trenutno niso slabi, je Gaspari povedal po klavzuri in dodal, da pričakuje, da se bo gospodarska rast Slovenije letos okrepila, pri čemer pa morajo biti ukrepi na področju finančne discipline, spoštovanja prava in pogodb bistveno zaostreni.

Janša: Vlada je nesposobna

Vodja opozicije Janez Janša pa je včeraj v pogovoru za POP TV ponovil, da je aktualna vlada Slovenijo zadolžila bolj kot vse vlade pred njo in dodal, da je nesposobna. »Da na neki način delaš sredi mandata novo koalicijsko pogodbo, pomeni priznanje slabega dela, slabega načrtovanja in vodenja,« meni Janša. Zato ponuja alternativo, in to v obliki druge republike, ki jo je na kongresu stranke leta 2009 že napovedal, zraven pa očitno cilja na več kot 50-odstotno podporo na naslednjih volitvah: »Mislim, da je nujno, da na naslednjih volitvah v državnem zboru sedi najmanj 60 poslancev, ki bodo sposobni odločiti, kaj je slovenska prihodnost, kaj so prioritete in bodo sposobni spremeniti stvari, ki jih je potrebno spremeniti, vključno z ustavo,« je med drugim izpostavil prvak SDS.
Končni predlog nove ustave naj bi v SDS predstavili decembra, je včeraj ob 22. obletnici ustanovitve Slovenske demokratične zveze napovedal Janša.

Na njegovo napoved se je včeraj že odzval Borut Sajovic (LDS), ki povzema navedbe nekdanjega ministra v Janševi vladi Jožeta P. Damijana za enega od spletnih medijev, da se je Janševa vlada pokojninski reformi izognila, ker ni želela sprožiti odpora svojega volilnega telesa. »To kukavičje in neodgovorno dejanje pove o Janševi drugi republiki veliko več, kot bodo vse njegove novinarske konference v prihodnjih mesecih,« še dodaja Sajovic.

Preberite komentar Mete Roglič: Iskanje (od)rešitve