Barroso je poudaril, da je načelo svobode govora "sveto" načelo Evropske unije in da mu je Orban zagotovil, da bo zakon izvajan ob popolnem spoštovanju tega načela. "Pozdravljam pripravljenost na spremembo zakona, če bo to potrebno," je dodal predsednik komisije. Obenem je Barroso opozoril, da je to ne le pravno, temveč tudi politično vprašanje, in da Madžarska potrebuje popolno podporo pri predsedovanju. "Popolnoma zaupam v demokracijo v tej državi," je poudaril in izpostavil, da se je Orban sam v preteklosti boril proti totalitarnim režimom.

Orban je na novinarski konferenci z Barrosom, sicer nekoliko močneje kot v četrtek na samostojni novinarski konferenci, vnovič izrazil pogojno pripravljenost na spremembe, a obenem ponovil svoje prepričanje, da to ne bo potrebno, in stališče, da pri tem ne sme biti diskriminacije. Madžarska je po Orbanovih besedah "država, ki je prelila veliko krvi za svojo svobodo in žrtvovala veliko življenj za svojo demokracijo". "Zato menimo, da bi morala biti madžarska demokracija deležna enakega spoštovanja kot vsaka druga demokracija v Evropi," je še dejal.

Madžarski premier sicer misli, da je prva "salva napadov" na medijski zakon mimo. Izrecno je poudaril, da bo Madžarska storila vse, da sporni medijski zakon ne bi bil ovira za njeno uspešno predsedovanje Svetu Evropske unije, ki se je simbolno začelo v četrtek s slovesnostjo v Budimpešti.

Orbana izvajanje zakona ne skrbi

Orbana sicer izvajanje zakona ne skrbi. Madžarski organi za nadzor medijev namreč po njegovih besedah niso prav nič močnejši kot v drugih državah Evropske unije. Poleg tega je pozval k "zdravemu razumu in argumentom" in dodal, da če teh ne bo, tudi sprememb ne bo. Barroso je v povezavi z madžarskim medijskim zakonom tudi pojasnil, da Evropska komisija še ni prejela celovite formalne dokumentacije glede zakona in da je še v procesu analize. Poudaril je tudi, da je to občutljivo vprašanje in da se o zapletenih pravnih vprašanjih ne želi izrekati kar tako.

Na epilog te zgodbe bo tako še treba počakati, a sporni madžarski medijski zakon je tudi danes zasenčil same prednostne naloge polletnega madžarskega predsedovanja, čemur je bil današnji delovni sestanek Evropske komisije in madžarske vlade v osnovi tudi namenjen.

Orban je sicer danes ponovil prioritete: vsi ukrepi za zaščito evra in gospodarsko okrevanje ter zagotavljanje konkurenčnosti, širitev, energija in sprejetje strategije o Romih do konca junija. Ob tem je vnovič izpostavil pomen človeške razsežnosti predsedovanja.

Madžarsko predsedovanje v ključnih časih za EU

Barroso pa je opozoril, da madžarsko predsedovanje prihaja v ključnem času za Evropsko unijo, in to ne le zaradi težkih finančnih in gospodarskih razmer, temveč tudi zato, ker unija vstopa v novo fazo integracije. Ne le "federalisti", temveč tudi trgi zahtevajo tesnejše sodelovanje, je opozoril.

Tako Orban kot Barroso sta izpostavila pomen močnih institucij Evropske unije. Po besedah predsednika Evropske komisije lahko Evropa le z močnimi institucijami ljudem prinese tisto, kar pričakujejo: stabilnost, službe in rast.

Evropska komisija sicer poleg skladnosti madžarskega medijskega zakona z evropskim pravnim redom preučuje tudi ustreznost odločitve o sektorski obdavčitvi velikih podjetij. Orban je danes ukrep branil kot potreben in ustrezen, Barroso pa je dejal, da je analiza še v teku.