Kresalova je v izjavi ob robu seje izvršnega odbora LDS poudarila, da na omenjenih področjih predlagajo "zelo konkretne ukrepe s konkretnimi roki in načinom izvedbe", ki naj bi bili izvedljivi v roku enega leta. Le še toliko časa ima namreč vlada po njenem prepričanju za sprejem razvojnih ukrepov.

Med konkretnimi ukrepi Kresalova omenja vzpodbude gospodarstvu, racionalizacijo ministrstev in vladnih služb, ločitev storitvenega sektorja javne uprave od ožje javne uprave, decentralizacijo enotnega plačilnega sistema ter učinkovitejše črpanje evropskih sredstev po razpisih Evropske komisije.

Vsi ukrepi na področju pregona gospodarskega kriminala, ki jih predlaga LDS, so sicer vezani na sprejemanje konkretnih zakonov v DZ, pravi Kresalova, zato si želijo stoodstotno podporo koalicije.

Po njenih besedah gre za urejanje razširjenega zasega in odvzem premoženja z obrnjenim dokaznim bremenom, pospešitev kazenskih postopkov z uvedbo pogajanj med tožilstvom in obrambo, določitev javnofinančnih kaznivih dejanj, ustanovitev specializiranega tožilstva za pregon gospodarskega in organiziranega kriminala ter dodatni ukrepi za začetek učinkovitega delovanja specializiranih oddelkov sodišč za sojenje v zadevah gospodarskega in organiziranega kriminala.

"V LDS ocenjujemo, da je to zadnja možnost, da se lahko dogovorimo glede konkretnih rešitev za razvoj države," pojasnjuje Kresalova. Zato je, dodaja, zdaj najmanj primeren čas za obračunavanja in kazanje s prstom. Predsedniki koalicijskih strank naj tako svoje energije usmerijo predvsem v to, kdo je sposoben in pripravljen podpreti konkretne vladne razvojne prioritete, meni predsednica LDS.

Stranka Zares: Ne postavljamo ultimatov, še zlasti ne stranki DeSUS.

Glede pogojevanja drugih strank z uvrstitvijo svojih predlogov prioritet pa je Kresalova poudarila, da klavzure niso predlagali zato, "da bi iskali točke nestrinjanja, ampak da bi iskali točke strinjanja." Tako tudi meni, da zdaj ni čas za ultimate.