Evropska komisija trenutno preučuje, ali zakon, ki je stopil v veljavo 1. januarja in je tarča ostrih kritik tako na Madžarskem kot v tujini, nedopustno omejujejo svobodo medijev. Še posebej sporen je nov svet za medije, ki lahko medije zaradi politično neuravnoteženega poročanja ali žaljenja človeškega dostojanstva oglobi z visokimi denarnimi kaznimi. Kot je danes zatrdil Barroso, bo s temi pomisleki na petkovem srečanju Evropske komisije in madžarske vlade v Budimpešti, tradicionalnem delovnem sestanku ob začetku rotirajočega predsedstva, soočil Orbana ter zahteval, da se zadeva razčisti in da se, če je mogoče, dvomi glede zakona odpravijo.

Kot je sicer pojasnil Barroso, komisija zaenkrat še ni sprožila postopka proti Madžarski zaradi kršitve evropskega pravnega reda, obstajajo pa "pomembna politična in tudi pravna vprašanja, ki jih je treba zelo pazljivo razjasniti". Kakšen bo rezultat preiskave, bi bilo zaenkrat preuranjeno reči, je dejal. Tiskovni predstavnik Evropske komisije je medtem po poročanju nemške tiskovne agencije dpa povedal, da so v Bruslju danes prejeli 194 strani dolgo prevedeno različico spornega zakona, tako da lahko sedaj začnejo "svojo pravno analizo", ki pa bo trajala več mesecev, saj bo le tako lahko verodostojna.

V komisiji so sicer v torek zatrdili, da z morebitnim postopkom proti Madžarski - če se bo izkazalo, da madžarski zakon krši evropski pravni red - ne bodo oklevali samo zato, ker ta država trenutno predseduje EU. V Budimpešti pa zaenkrat vztrajajo, da medijski zakon ni v ničemer sporen.

Madžarska pripravljena na pogovore o spornem medijskem zakonu

Madžarska je danes izrazila pripravljenost na pogovore o svojem spornem medijskem zakonu, a poudarila, da je treba najprej počakati na analizo in priporočila Evropske komisije. Obenem v Budimpešti pozivajo k "zmernosti, sorazmernosti, poštenosti in objektivnosti" v razpravi o zakonu, njegove kritike pa, naj ga najprej preberejo.

"Veliko je napačnih zaznav. Ali res verjamete, da je ta država na poti v avtoritarizem? Berite opozicijske medije, pa potem povejte, ali se vam zdi, da v tej državi ni svobode govora?" je danes v Budimpešti v pogovoru z novinarji iz Bruslja dejal madžarski zunanji minister Janos Martonyi. Madžarski minister je povedal, da je pismo, ki jim ga je konec decembra lani poslala evropska komisarka za digitalno družbo Neelie Kroes, "zelo pošteno", da je njeno sporočilo jasno in da je madžarski odgovor preprost - da so pripravljeni sodelovati z Evropsko komisijo.

Na konkretno vprašanje, ali je Madžarska pripravljena na spremembe zakona, je minister Martonyi odgovoril, da je o tem še prezgodaj govoriti, da je treba počakati na analizo, komentarje in priporočila Evropske komisije ter se nato usesti in odločiti o nadaljnjih korakih. "Ta most bomo prečkali, ko pridemo do njega," je ponazoril. Te izjave je mogoče razumeti kot omilitev madžarskega stališča, saj je njihov državni sekretar za komunikacijo Zoltan Kovacs po poročanju tujih medijev še v torek dejal, da madžarskega zakona ni treba spreminjati, čeprav je tarča kritik iz tujine.