Ujet pri podkupovanju

Prijatelja so kriminalisti 9. marca ujeli, ko je od podjetnika Marjana Mikuža prejel 323 tisoč evrov podkupnine. Isti dan so v njegovem stanovanju v Ljubljani policisti opravili hišno preiskavo, kjer so iskali dokaze o provizijah in podkupninah za zemljišča v Orleški gmajni, za katera je Luka Koper plačala 20 milijonov evrov, je bila po ugotovitvah policije oškodovana za 3,8 milijona evrov. V vse skupaj naj bi bil tako vpleten tudi Robert Časar, ki naj bi po navedbah Mikuža dobil tretjino dobička od prodaje zemljišč Orleške gmajne.

Posli Pogačnika in Jelinčiča

Ob tem je prišlo tudi na dan, da je kmetijski minister Milan Pogačnik od Zmaga Jelinčiča zahteval podporo pri spremembi zakona o skladu kmetijskih zemljišč in glas proti interpelaciji, Jelinčič pa je v zameno zahteval spremembo namembnosti kmetijskih zemljišč v Prekmurju, kjer je želel postaviti letalski muzej, ki ga v Ajdovščini niso hoteli. Kmetijski minister Pogačnik je takoj nepreklicno odstopil s položaja, nasledil ga je Dejan Židan.

Prisluhi

Medtem je Zmago Jelinčič zahteval protislušni pregled prostorov poslanske skupine in se spustil v obračun z ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal, saj je glede policijske akcije 9. marca predstavil domnevne izpise elektronske pošte ministrstva, ki naj bi dokazovali, da je celotno akcijo usmerjala notranja ministrica, ki je po njegovem mnenju izvajala "mali državni udar". Kresalova se je takoj odzvala, da je celoten namen Jelinčičeve zgodbe njena diskreditacija, tri dni kasneje pa je dejala, da ima Jelinčič v zadevi status osumljenca. Ko je na dan prišel še prepis telefonskega pogovora med Jelinčičem in obrambno ministrico Ljubico Jelušič, se je vnel tudi spor med ministricama.

Glede objavljanja prisluhov se je oglasila tudi informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, ki je nad dogajanjem izrazila zgroženost, saj se z objavljanjem prisluhov po njenih besedah dramatično znižujejo standardi varstva zasebnosti v Sloveniji.

Avgusta se je pričelo sojenje

V drugi polovici avgusta se je na koprskem okrožnem sodišču začelo sojenje Prijatelju, ki je bil sicer vse od marca zaradi ponovitvene nevarnosti v priporu. Obtožnica ga je bremenila izsiljevanja, kaznivega dejanja samovoljnosti ter nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem ali eksplozivi, Prijatelj pa je zanikal vse obtožbe.

Glavna priča tožilstva Marjan Mikuž je na sojenju povedal, da je Srečko Prijatelj za to, da je v posel z nepremičninami pripeljal Luko Koper, dobil 329.000 evrov, 90.000 evrov pa je dobil

tudi takratni predsednik uprave Luke Koper Robert Časar. Že 23. marca je tožilstvo zahtevalo razširitev preiskave tudi na Mikuža in Časarja, ki naj bi ob pomoči Mikuža nezakonito pridobil premoženjsko korist in Luki Koper povzročil poslovno škodo.

Sredi septembra je kot priča nastopil tudi Zmago Jelinčič, ki je v bran Prijatelju izrazil prepričanje, da gre za montiran proces.

Pet let in dva meseca zapora

30. septembra je sodišče izreklo sodbo. Prijatelj je bil spoznan za krivega kaznivih dejanj izsiljevanja, samovolje ter nedovoljenega prometa in proizvodnje z orožjem ali eksplozivom, obsojen je bil na pet let in dva meseca zaporne kazni. Njegovi soprogi Aleksandri Prijatelj je za pomoč pri izsiljevanju sodišče dosodilo šest mesecev pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo dveh let.

Zakonca Srečko in Aleksandra Prijatelj (foto: Jaka Adamič)

3. decembra je Prijatelj prek svojega odvetnika na koprsko višje sodišče vložil pritožbo na sodbo koprskega okrožnega sodišča, poleg tega pa še kazensko ovadil sodnico, ki je vodila sojenje. "Sodišče je skoraj v celoti razsodilo na podlagi pričanja Marjana Mikuža, ki je po našem mnenju neprepričljivo. Že zaradi vloge, ki jo ima Mikuž v tej zgodbi, ekonomskem interesu (zahtevek po vračilu 50.000 evrov) in pravnem interesu, ker bi se lahko skliceval na omilitev kazni zaradi naznanitve podkupovanja v vzporednem postopku," je ob tem dejal Prijateljev odvetnik Luka Gaberščik.