Ljajić je danes že odpotoval v Strasbourg na pogovore s predstavniki Sveta Evrope, potem ko je posebni poročevalec te organizacije Dick Marty prejšnji teden objavil poročilo, ki močno bremeni kosovske oblasti.

Thaci naj bi bil namreč po trditvah iz poročila na čelu mafijske združbe, ki je po vojni med Srbi in kosovskimi Albanci konec 90. let prejšnjega stoletja trgovala z organi umorjenih Srbov.

"Treba je iti na teren pravosodja, brez politizacije. Pomembno je, da misija EU na Kosovu Eulex prevzame vodenje preiskave," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Ljajić. Dodal je, da Srbija zahteva le eno - da se ugotovi, ali so obtožbe resnične, in se zadosti pravici. "To je predpogoj za spravo v regiji," je dejal.

Srbski predsednik Boris Tadić pa je danes dejal, da Martyjevo poročilo "ustvarja popolnoma nove razmere" in dokazuje, da zločinov niso zagrešili le Srbi temveč tudi Albanci. Poudaril je, da je treba vse odgovorne za zločine kaznovati.

Srbski ombudsman Saša Janković je medtem pisal albanski kolegici Florini Nina in jo prosil za podporo v prizadevanjih za preiskavo o Martyjevih navedbah.

Za začetek preiskave se je med današnjim obiskom v Beogradu zavzel tudi poslanec Evropskega parlamenta iz Slovenije Jelko Kacin (ALDE/LDS). "Mednarodne institucije se morajo angažirati in to kar najhitreje," je dejal.

Kacin je poudaril, da poročilo vsebuje hude obtožbe, ki zaenkrat ne vsebujejo dovolj konkretnih podatkov, vendar jih je treba raziskati, kar bo po njegovem mnenju velik izziv za albansko in kosovsko pravosodje, zato bo potrebna mednarodna pomoč.

Evropski poslanec je med današnjim obiskom v Beogradu sicer še napovedal, da bo Evropski parlament januarja ratificiral sporazum o stabilizaciji in pridruževanju s Srbijo, sprejel pa naj bi tudi resolucijo, v kateri bo ugotovil napredek Srbije na poti v evropske integracije, poroča srbska tiskovna agencija Beta.

Kacin je poleg tega menil, da bi moral srbski parlament čim prej sprejeti zakone, ki bi spodbudili tuja vlaganja v Srbijo.