V EU je po podatkih Evropskega parlamenta okoli 122 milijonov poročenih parov, med njimi je okoli 16 milijonov oz. 13 odstotkov t.i. mednarodnih. Mednje sodijo zakonci z različnim državljanstvom, pari, ki živijo ločeno v različnih državah EU in pari, ki živijo skupaj v državi članici, ki ni matična nobenemu od partnerjev.

V letu 2007 so v članicah unije zabeležili več kot milijon ločitev, od tega 140.000 t.i. mednarodnih. Največ slednjih so zabeležili v Nemčiji, Franciji in Veliki Britaniji.

Po novi zakonodaji, ki bo v veljavo stopila v 18 mesecih, bodo mednarodni pari lahko izbrali, katera zakonodaja naj se uporablja ob ločitvi, pogoj pa je bivališče v tej državi ali državljanstvo. Slovensko-italijanski par, ki živi v Nemčiji, se bo lahko tako odločil, ali naj se ob ločitvi uporablja slovenska, italijanska ali nemška zakonodaja. Zakonodaja tudi določa, katero pravo se uporablja, če se zakonca ne moreta dogovoriti o izbiri.

Predlog uredbe so pravosodnih ministri EU podprli na zasedanju 3. decembra, gre pa za prvi primer uporabe postopka okrepljenega sodelovanje, ki skupini držav članic omogoča, da se dogovorijo o zakonodajnem predlogu tudi brez soglasja Sveta.

Države članice, ki so doslej izrazile podporo predlogu so Slovenija, Belgija, Bolgarija, Nemčija, Španija, Francija, Italija, Latvija, Luksemburg, Madžarska, Malta, Avstrija, Portugalska in Romunija. Ostale članice se lahko kadarkoli priključijo pobudi.