Pritožbo na odločitev londonskega okrožnega sodnika o varščini je nato že vložila odvetnica Gemma Lindfield, ki zastopa švedsko tožilstvo. O prizivu pa bo londonsko višje sodišče odločalo v 48 urah.

Storili bodo vse, da bi Juliana Assangea obdržali v zaporu, je v odzivu na odločitev švedskih oblasti dejal Assangeov britanski odvetnik Mark Stephens. "To se resnično spreminja v montirani proces," je izjavil Stephens in dodal, da za zapahi ostaja nedolžen človek.

Okrožni sodnik Howard Riddle, ki je predtem odobril varščino v višini 200.000 funtov (okoli 240.000 evrov), je sicer tudi odločil, da bo Assange v primeru, če bo izpuščen, dobil elektronsko zapestnico, prav tako pa bo moral spoštovati policijsko uro na naslovu v Suffolku in se vsak večer javiti policiji. Prav tako bo moral izročiti svoj potni list.

Varščine v višini 200.000 funtov in pa 40.000 funtov, ki služijo kot dodatna garancija, po Stephensovih besedah sicer še niso zbrali, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

39-letnega Assangea so 7. decembra aretirali v Veliki Britaniji zaradi suma posilstva na Švedskem. Ena od žensk je preiskovalcem opisala, da sta spolni odnos začela prostovoljno, nato pa se je spremenil v prisilnega. Druga ženska pa je dejala, da je Assange ignoriral njene zahteve, naj neha, potem ko je počil kondom.

Švedsko tožilstvo je konec novembra za Assangeom izdalo mednarodni nalog za prijetje, vendar pa doslej proti njemu še ni izdalo obtožnice. Kot zatrjujejo v Stockholmu, želijo z njim le opraviti pogovor.

Assange, ki ima avstralsko državljanstvo, vse obtožbe zanika in trdi, da je nedolžen. Po njegovem gre za gonjo proti njemu zaradi objave četrt milijona zaupnih ameriških diplomatskih depeš konec novembra.

Na zaslišanju prejšnji torek je sodišče zavrnilo plačilo varščine za Assangea in vztrajalo pri priporu do 14. decembra, češ da v nasprotnem primeru obstaja nevarnost pobega.

Assange izročitvi Švedski nasprotuje, ker se boji, da bi ga ta izročila ZDA, kjer preiskujejo objavo zaupnih ameriških dokumentov na spletni strani WikiLeaks in so ga zaradi razkritij že označili za državnega sovražnika.

Assangea je ob prihodu na sodišče danes pričakalo na stotine fotografov in novinarjev, pozdravilo pa ga je tudi več sto podpornikov, ki so nosili napise, kritične do pravosodnih oblasti Velike Britanije in Švedske - "Švedska, marioneta ZDA" ali "Razkrivanje vojnih zločinov ni zločin".

Podporo na sodišču so mu izkazali tudi številni zagovorniki človekovih pravic in znane osebnosti, med drugim britanski režiser Ken Loach, ki so ponudili najmanj 200.000 funtov, da bi pomagali k Assangeovi izpustitvi.

Iz Avstralije je v Veliko Britanijo prispela tudi Assangejeva mati Christine Assange, da bi spremljala zaslišanje. Po odločitvi sodnika glede varščine je izrazila zadovoljstvo in se zahvalila vsem, ki so prišli na sodišče, da bi izrazili podporo njenemu sinu, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Julian Assange je sicer še pred nastopom na sodišču v izjavi napadel Viso, MasterCard in PayPal, ker so WikiLeaksu odrekla svoje storitve. Obenem je zatrdil, da ostaja zavezan razkrivanju vladnih skrivnosti.

Omenjena podjetja so med podjetji, ki so ustavila plačila WikiLeaksu, potem ko je ta razkril ameriške depeše. Podjetja so korak utemeljila s tem, da WikiLeaks nezakonito objavlja zaupne informacije ameriške vlade, ki niso njegova last, a po mnenju mnogih so zgolj klonila pod pritiski Washingtona.