Umetniška dela so bila v času kraje naložena na tovornjaku, ki je stal v skladišču v Getafeju. Dela so bila mesec dni razstavljena v galeriji in naj bi jih sedaj prepeljali v njihove 'domove', muzeje in galerije po Španiji. Trojica neznancev je slike nato ukradla, posnele pa so jih varnostne kamere.


Madridski mediji poročajo, da so med ukradenimi deli Picassova risba ter slike, grafike in skulpture kolumbijskega kiparja Fernanda Botera, španskega kiparja Eduarda Chillide in še nekaj drugih umetnikov.

Po poročanju španskih časnikov policija sumi, da je šlo za vnaprej dogovorjen rop, saj nekaj dejstev kaže na to, da je nekdo roparjem očitno pomagal. Dejstvo, da so roparji tatvino izvedli s tako lahkoto je precej sumljivo, poleg tega pa so bili ključi tovornjaka, na katerem so bile naložene dragocene slike, spravljeni v predal na sopotnikovi strani vozila. Oblasti zato upravičeno sumijo, da je šlo za zrežiran rop in so bila tudi umetniška dela tja nastavljena. To pa pomeni tudi, da imajo najverjetneje že kupca. Posebne enote policije so že začele preiskavo, ki pa naj bi potekala zelo hitro, saj saj si želijo slike dobiti nazaj, še preden te zapustijo državo. Preiskave in podatkov o morebitnih osumljencev pa ne komentirajo.

David Fernández Braso, z galerije Juan Gris obžaluje, da so ukradli tako posebna dela, med njimi tudi enega njegovih ''Lurrov'', ki je ocenjen na 200 tisoč evrov ter še eno delo, ki je ocenjeno na kar 60 tisočakov.

Največji oškodovanec trenutno je galerija Arnés & Ropkë, ki je želela organizirati božično razstavo. Ta je seveda odpovedana, poleg tega pa galerija nekaterih umetnin ni niti zavarovala. ''V naših galerijah se nam v 40 letih poslovanja ni zgodilo nič podobnega. A teh groznih časih nekatere galerije ne zavarujejo del, kar pa je pravo barbarstvo saj se nikoli nič ne zgodi, dokler se ne zgodi...'' je povedal lastnik galerije Juan Gris.