"Poigravamo se z mislijo, da mogoče Slovenija potrebuje ambiciozno odločitev o organizaciji do sedaj največjega športnega dogodka pri nas iz večih razlogov: večje prepoznavnosti Slovenije, finančne injekcije za turizem in posredno tudi gospodarstvo, nekaj novih delovnih mest, nove infrastrukture in večje povezanosti vseh nas, ki verjamemo v uspehe naših športnikov. Na organizacijo tega prvenstva moramo gledati ne samo kot na strošek, ampak tudi kot poslovno priložnost, ki jo lahko zaključimo s pozitivnim finančnim rezultatom," je zapisala skupina poslancev, večinoma članov vladne koalicije, en nepovezani poslanece in trije člani SNS.

"Argumenti po našem mnenju odtehtajo finančni vložek, ki ga je potrebno plačati za organizacijo prvenstva, ne nasprotujemo pa ambiciji, da se v teku pogajanj ta vložek tudi zniža. Vse kar želimo je, da si ne zapremo poti in skušamo po najboljših močeh najti načine za organizacijo tega dogodka, ki ga znamo pripraviti na vrhunski ravni. Prepričani smo, da nam ne bo žal in da bomo na koncu ponosni organizatorji in morebiti tudi prvaki," je pismo zaključila skupina 39 poslancev državnega zbora.

Kot je znano, je Slovenija edina kandidatka za organizacijo evropskega prvenstva 2013. Evropskemu delu Mednarodne košarkarske zveze mora plačati 6,5 milijonov evrov kotizacije (v šestih letih), medtem ko bi sama organizacija EP stala še dodatnih 14 milijonov evrov.

Lukšič opozarja na velike stroške

Minister za šolstvo in šport Igor Lukšič je na današnji novinarski konferenci opozoril na velike stroške organizacije evropskega prvenstva v košarki. Dejal je, da je imela Poljska z organizacijo lanskega evropskega prvenstva približno devet milijonov evrov stroškov, Slovenija pa bi jih imela leta 2013 še veliko več zaradi višje kotizacije.

Mednarodna košarkarska zveza Fiba Europe je v izhodišču predpisala 8,8 milijona evrov samo za plačilo kotizacije, kar je po Lukšičevem mnenju nesprejemljivo predvsem zato, ker je Poljska za kotizacijo plačala približno tri milijone evrov. V neformalnih pogajanjih je bila sicer po Lukšičevih besedah izpogajana kotizacija v višini 6,5 milijona, vendar je ta po njegovem mnenju še vedno previsoka.

"Država mora imeti toliko nacionalnega ponosa, da enostavno ne more pristati na pogoje, kjer se plača dvakrat in še nekajkrat več kotizacije v razmerah, ko je enostavno nemogoče z organizacijo priti skozi vsaj brez izgube," je poudaril Lukšič, potem ko se je na ministrski konferenci v Bruslju pogovoril s poljskim kolegom Adamom Gierszem.

Pojasnil je, da so imeli Poljaki devet milijonov evrov stroškov in deset milijonov prihodkov, poljska košarkaška zveza pa je tako imela milijon dobička. V našem primeru bi predvideni stroški znašali 14 milijonov evrov, dobička pa najbrž ne bi imeli, meni Lukšič. Dejal je, da je na evropskem prvenstvu na Poljskem sodelovalo 16 ekip, leta 2013 pa bi v Sloveniji sodelovalo 24 ekip, kar bi še bistveno povečalo stroške organizatorjev, ne pa tudi prihodkov.

Vlada se je sicer seznanila z informacijo o predlogu Košarkarske zveze Slovenije za organizacijo evropskega prvenstva v košarki leta 2013 v Sloveniji. Ministra za šolstvo in šport Igorja Lukšiča je zadolžila, naj vnovič prouči, preveri in uskladi vse podatke in številke, potrebne za odločanje vlade, vlada pa bo na podlagi njegovega predloga dokončni sklep o soglasju k morebitnemu financiranju evropskega prvenstva v košarki sprejela na četrtkovi seji.