Po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA so na današnjih posvetovanjih poleg evroskupine, v kateri je tudi slovenski finančni minister Franc Križanič, sodelovali tudi ministri Švedske, Danske in Velike Britanije, ki sicer niso članice območja evra, a so pripravljene pomagati Irski.

Kot je APA še izvedela iz diplomatskih virov, naj bi pomoč Irski dokončno potrdili finančni ministri območja evra na izrednem zasedanju, do katerega bi lahko prišlo že v prihodnjih dneh.

Irski finančni minister Brian Lenihan je danes povedal, da bo Irska Evropsko unijo in Mednarodni denarni sklad uradno zaprosila za pomoč pri izhodu iz finančne krize. Kot je pojasnil za irski radio RTE, gre za več deset milijard evrov, a natančnega zneska, za katerega bo zaprosil Dublin, poročajo tuje tiskovne agencije.

Lenihan je priznal, da so težave, s katerimi se sooča Irska, postale prevelike, da bi jih država lahko rešila sama. Dejal je tudi, da bo predlog za pomoč še danes predstavil vladi. Na seji vlade naj bi govorili novem varčevalnem programu, s katerim naj bi Irska do leta 2014 privarčevala 15 milijard evrov.

Lenihan je še ponovil, da bo šlo pri finančni pomoči za odprtje kreditne linije, s čimer bi Irska dokazale trgom, da nima problema z likvidnostjo in da ima dovolj rezerv.

Irska ima zelo velike težave s stabilizacijo finančnega sektorja, ki se je zaradi poka nepremičninskega balona in številnih slabih naložb v času finančne krize znašel tik pred propadom, država pa je zanj že namenila milijarde evrov.

Konec septembra so v Dublinu razkrili, da bo morala Irska letos za reševanje bančnega sektorja nameniti še 12 milijard evrov, zaradi dodatnih stroškov za reševanje javnofinančnega sektorja pa bo irski javnofinančni primanjkljaj letos dosegel okoli 32 odstotkov bruto domačega proizvoda.