"Papež, kot vemo, zelo ceni kolegialnost. Ta pride najbolj do izraza med srečanji in posvetovanji kardinalskega zbora in škofovske sinode," je včeraj dopoldne dejal Federico Lombardi, tiskovni predstavnik Vatikana. Oče Lombardi, ki pripada jezuitskemu redu, je nato pripomnil, da izključuje možnost, da bi ob koncu dneva, ki je bil v celoti namenjen informiranju, izmenjavi mnenj, pojasnjevanju in razmisleku, kardinalski izbor sprejel kakršno koli odločitev oziroma izdal uradni dokument.

Brez kamer in mikrofonov

Čeprav gre za formo kolegialnosti, Vatikan ostaja absolutistični režim, v katerem formalno odloča zgolj papež, je, sicer z drugimi besedami, staro resnico včeraj ponovil prvi komunikator Svetega sedeža. Kljub temu pa je včeraj popoldne radio Vatikan vendarle objavil nekoliko bolj podrobno poročilo o tem, kako so zadeve potekale za vatikanskimi zidovi, se pravi, v avli sinode, kjer so se udobno namestili priletni kardinali.

Toda tudi to poročilo pokriva le prvo polovico dneva, vatikanski mikrofoni pa so utihnili, ko se je razprava v avli dotaknila najbolj zanimivih točk. To sta nedvomno bili še vedno vroča tema zavarovanja mladoletnikov pred spolnimi zlorabami duhovnikov ter poročilo o normah za sprejem povratnikov iz uporne anglikanske cerkve. O obeh temah je včeraj poročal kardinal William Levada, ki je prefekt Kongregacije za nauk vere, bivšega Svetega oficija, ki mu je dolga leta predsedoval zdajšnji papež. Toda, ker, kot že rečeno, vatikanska tiskovna služba in radio ugasneta luči še pred zatonom dneva, o vsebini razmišljanja prefekta Levade ni mogoče poročati.

Včerajšnji dan molitve in razmisleka vseh kardinalov tega sveta se je začel z nagovorom njihovega staroste. Čeprav se je nekajkrat izkazal kot nasprotnik trde linije proti pedofiliji, kardinal Angelo Sodano še vedno vodi pomembne cerkvene ceremonije. Za Sodanom je govoril Benedikt XVI., ki se je v svojem pozdravnem nagovoru dotaknil dveh dopoldanskih tem. Takoj za svetim očetom pa je besedo prevzel kardinal Tarcisio Bertone in razpravljal o pomembni temi verske svobode v svetu.

Provokacija iz Pekinga

Mnogi opazovalci Vatikana so pričakovali, a niso dočakali, da bo kardinalski zbor, poleg poročila o stanju katoliške vere v posameznih državah, izrekel ostro kritiko do oblasti v Pekingu.

Kot so poročale svetovne agencije, naj bi namreč danes zjutraj v Chengdeju, bivši poletni rezidenci kitajskih cesarjev severno od Pekinga, katoliška domoljubna cerkev za škofa imenovala Guo Jincaija. Gre za imenovanje, ki je očitno provociranje Vatikana, prisila za novega škofa ter poniževanje kitajskih, papežu zvestih škofov, ki so jih prisilili, da so sodelovali pri obredu. Čeprav ni šlo brez kršitev, sta Vatikan in Peking v zadnjih letih pri imenovanju kitajskih škofov dobro sodelovala. Tokrat pa se zdi, da se je med Vatikanom in Prepovedanim mestom v Pekingu pretrgala nit komunikacije. Se ponavlja situacija iz leta 2000, ko so v Pekingu nekega mrzlega januarskega jutra imenovali kar pet svojih škofov in dogodek celo prenašali po televiziji, osem mesecev kasneje pa je Vatikan za mučence proglasil 120 kitajskih katolikov?