Teritorialni pregled Slovenije, za katerega se je služba za lokalno samoupravo in regionalno politiko z Organizacijo za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) dogovorila v začetku leta 2010, je po besedah ministra Gjerkeša namenjen strokovni pomoči in izmenjavi izkušenj, pogosto pred pomembnimi regionalnimi spremembami ali reformami.

Dokončni izsledki bodo znani junija 2011, sodeč po vmesnih pa gre Slovenija na področju razvoja v pravo smer, tudi ob pomoči drugih, je na zaključni delavnici s predstavniki OECD, ki pripravljajo pregled, dodal Gjerkeš. Minister je delavnico na Brdu sicer izkoristil za predstavitev novega zakona o skladnem regionalnem razvoju, ki je v parlamentarni proceduri.

Vodja delegacije OECD William Tompson je vmesne izsledke pregleda komentiral z besedami, da slovenske regije od sredine 90. let prejšnjega stoletja beležijo višjo rast kot druge evropske regije. Slovenija torej reforme začenja z močnim položajem, je dodal, ključno pa je, da se tak trend nadaljuje ali še celo okrepi.

Slovenija se je s teritorialnim pregledom priključila državam, kot so Kanada, Češka, Finska, Francija, Madžarska, Italija, Japonska, Južna Koreja, Luksemburg, Mehika, Norveška, Poljska, Portugalska, Švica, Čile in Švedska, v katerih je bil pregled najmanj enkrat že opravljen. Vse države so dogovorjeno študijo pohvalile kot kakovostno in pomembno.

Po zaključku zbiranja podatkov bo sekretariat OECD pripravil vmesno poročilo in se aprila 2011 o njem pogovoril s predstavniki Slovenije. Končno poročilo bo odboru OECD za politiko teritorialnega razvoja predstavljeno septembra oziroma oktobra prihodnje leto, objavljeno in predstavljeno pa bo tudi v Sloveniji.