Zdravstvena blagajna bo glede na trenutne projekcije letošnjo izgubo še lahko pokrila s 54 milijoni prihrankov iz minulih let, "relativno stabilno" pa naj bi bilo tudi prihodnje leto. Izgube prihodnje leto glede na trenutne projekcije ne pričakujejo, saj sta preložena tretji in četrti korak dviga plač v javnem sektorju, s prihodnjim letom pa se znižuje tudi plačilo dežurstev. Fakin računa tudi na prihranke, ki jih prinašajo novi pravilniki na področju zdravil, in racionalizacijo dežurnih mest. "Velikih ukrepov ni več, je pa na stotine majhnih", je povzel.

Splošni dogovor za leto 2011, ki določa obseg in način delitve denarja v zdravstvu, bo zgolj "podaljšanje" letošnjega. "Količina denarja bo enaka kot letos. Nadaljevati je treba z že sprejetimi ukrepi. Preostalo bomo reševali z aneksi k splošnemu dogovoru," je pojasnil Fakin.

UKC Ljubljana bi ukrepi iz aneksa ena, ki jih je prineslo dodatno varčevanje zdravstvene blagajne, odnesli 9,5 milijona evrov prihodkov. Glede na sedanjo arbitražno odločitev bo bolnišnica ta sredstva obdržala. Čeprav arbitražna odločitev takrat še ni bila uradno sprejeta, v rebalansu finančnega načrta za letošnje leto mogočega znižanja prihodkov v tej bolnišnici niso upoštevali. Generalni direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec je z arbitražno odločitvijo zadovoljen, pričakuje pa, da se bo finančni rezultat bolnišnice gibal nekje med ničlo in največ nekaj milijonov evrov pod njo.

Letošnji splošni dogovor v zdravstvu je res podaljšanje lanskega, je dodal. Vendar pa bo prihodnje leto terjalo dodatno zniževanje odhodkov, ki v zdravstvu "sami po sebi" rastejo. Tako bodo skušali po Vrhunčevih besedah doseči, da se še več opravi znotraj rednega delovnega časa, s čimer se zmanjša obseg dražjega nadurnega dela, nekaj prihrankov pa si obetajo tudi iz racionalizacije dežurnih mest.