Tako so se v GPU odzvali na medijsko spremljanje policijske preiskave, pri čemer poudarjajo, da obsežne preiskave zahtevajo več časa. Hkrati tudi odločno zavračajo kakršnekoli namige, da bi na delo policije vplival kdorkoli iz vrst politike. Kot so v sporočilu za javnost zapisali v sektorju za odnose z javnostmi GPU, policija sama in v tesnem sodelovanju s tožilstvom usmerja in vodi kriminalistične preiskave.

Ob tem navajajo, da četudi bi si v policiji želeli, da bi lahko postopki tekli hitreje, je potrebno razumeti, da gre za resnično obsežno preiskavo več sklopov kaznivih dejanj. Policija obravnava več kot 45 sumov kaznivih dejanj z različnih področij. Gre za delovnopravno zakonodajo ter prevzemno, davčno in stečajno zakonodajo, dejanja, povezana z zlorabo pooblastil pri gospodarskem poslovanju, pa tudi številna druga, med njimi odtujitev žigov in sum odtujevanja ali uničenja poslovne dokumentacije.

Samo s področja kršitev delovne zakonodaje mora policija v podjetju Vegrad preiskati okoli 1300 primerov. Poleg tega so se v tej policijski preiskavi kot udeležena v posameznih, tudi sumljivih poslih pojavila dodatna gospodarska podjetja, ki jih je več kot 60, nekatera tudi iz tujine. Preiskovanje dogajanja je po navedbah policije še bolj kompleksno tudi zaradi oktobrskega stečaja in preteklih statusnih sprememb v družbi.

Preiskave kaznivih dejanj zahtevajo več časa, še navajajo na GPU in dodajajo, da pa je v zaključni fazi preiskava domnevno neupravičenega zadrževanja prostovoljnih prispevkov delavcev, ki so jih ti zbrali za družini dveh svojih preminulih kolegov.

Eno največjih slovenskih gradbenih podjetij, velenjski Vegrad, je v stečaju od 6. oktobra letos. Ob stečaju je podjetje zaposlovalo okoli 570 delavcev, uvedena pa ste že bila tudi stečajna postopka za dve hčerinski družbi, Vegrad Inde in Vegrad Montal.