Na takšne namere je ob izstopu iz poslanske skupine SD opozoril tudi poslanec Andrej Magajna ter pri tem navedel, da se vladajoči politiki pogovarjajo o novinarjih, ki naj bi jih po sprejetju novega zakona odstranili, navajajo v sporočilu za javnost.

"Takšne izjave potrjujejo, da osnovni namen novega zakona ni večanje novinarske avtonomije, kot zatrjujejo predlagatelji, ampak prav nasprotno, še večja podreditev javnega zavoda vladajoči politični opciji," menijo.

Obenem v ZNP upajo, da bodo volivci na referendumu zavrnili zakon o RTVS. Kot spominjajo, so že večkrat opozorili, da zakon ni primerljiv s podobnimi evropskimi zakoni, ter da ni bil usklajen niti z novinarskimi organizacijami niti s strokovno skupino, ki je bila posebej imenovana za oblikovanje zakona, prav tako ni bilo doseženo niti minimalno soglasje z opozicijo.

Največje pomisleke ima ZNP glede nove pravno organizacijske oblike: "Gre za nevaren politični eksperiment z zaposlenimi in gledalci, ki plačujejo RTV prispevek." Poleg tega, opozarjajo, zakon predvideva možnost visokih nagrad bodočim članom uprave in nadzornega sveta RTV in "razgalja, da bodo glavni motiv bodoče uprave komercialni prihodki, ti pa se lahko povečajo le z nebrzdano komercializacijo programov".

Tudi način izbire in imenovanja svetnikov RTV kaže na neposredno namero vladajoče politike, da si politično in kadrovsko-organizacijsko podredi javni zavod, menijo v ZNP, kjer dodajajo, da zakon tudi niža obstoječe demokratične standarde zastopstva manjšin in civilne družbe v programskem svetu.