V podjetju Snaga, ki je v Ljubljani odgovorna za odvoz odpadkov, se zavedajo, da je problematika v zadnjem času vse bolj pereča. Od leta 2001 se namreč ravnanje z odpadki plačuje glede na velikost posode in število praznjenj. "Samo v letošnjem letu smo od približno 3000 uporabnikov prejeli zahtevke za zmanjšanje posod, kar pomeni posledično nižje stroške," so sporočili s podjetja. Kljub temu da je od leta 2003 v ta obračun všteto še ločeno zbiranje v zbiralnicah ter od leta 2006 tudi ločeno zbiranje organskih kuhinjskih in vrtnih odpadkov. "Ocenjevali smo, da bo tak način obračuna pospešil ločeno zbiranje odpadkov in zmanjšal odlaganje odpadkov na odlagališču. To se je zgodilo, vendar v manjši meri od pričakovane," je povedal Valter Nemec s podjetja Snaga.

Prebivalci so prepričani, da bi Snaga morala imeti boljši nadzor, saj raztresene smeti in umazanija vplivajo na čistočo in kakovost življenja v soseski. V odloku o javni službi zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov je določeno, da mora biti posoda na dan praznjenja zaprta. V kolikor ima uporabnik večjo količino odpadkov, je dolžan uporabljati tipizirane vrečke (vrečke zelene barve z napisom Snaga). V nakup vrečke so všteti tudi stroški ravnanja z odpadki. Prav tako je z odlokom določeno, da so za čistočo zbirnih in prevzemnih mest zadolženi uporabniki. Delavci prepolno posodo spraznijo in predlagajo uporabo večje, medtem ko napačno odloženih vreč ne odvažajo, ampak na njih pustijo opozorilo o nepravilnosti.

"Sankcije ob morebitnih kršitvah v veljavnem odloku niso opredeljene, zato jih bomo predlagali v novem, ki je že v pripravi, za osveščanje občanov na področju ravnanja z odpadki pa vsako leto pripravimo zgibanko z nasveti, ki jo razdelimo po vseh gospodinjstvih," je pojasnil Nemec.