Magajna je v pogovoru povedal, da je pred volitvami leta 2008 Pahorja videl kot nevezanega in suverenega politika. Nekoliko je bil sicer nezaupljiv glede tega, ali je neodvisen od omrežij iz ozadja, vendar pa verjame, da se Pahor ni osebno okoriščal.

Od omrežij je morda najmočnejša Zemljarič-Kučanova skupina, ki povezuje tudi nekdanje "rdeče direktorje". "Težko je reči, da gre za urejeno hierarhijo, gre za nekakšno zavezo, ki deluje že več kot dvajset let in povezuje bolj sinove in vnuke," pravi Magajna.

Poslanci SD morajo svoje može iz ozadja po besedah Magajne varovati pred aferami. Med njimi je Magajna omenil najem stavbe za Nacionalni preiskovalni urad. "Bil sem opozorjen, kaj v to bezam in naj pustim na miru, ker bo to izkoristila opozicija," je pojasnil.

Podobno se je po njegovih besedah zgodilo, ko se je zanimal za nepoplačane delavce na stadionu v Stožicah. Kolegica iz poslanske skupine mu je takrat rekla: "Andrej, ne drezaj v to, ne izpostavljaj šefa inšpektorata, on je naš". Prav tako so ga na to opozorili v zadevi Baričevič.

V poslanski skupini namreč "deluje princip lojalnosti in strahu, ki temelji na strankokraciji". Poslanci vedo, da ne bodo več izbrani za kandidatno listo na prihodnjih volitvah, če ne bodo lojalni, je povedal Magajna.

O Pahorju poslanec pravi, da ima sicer odličen piar, a da je s to igro šel predaleč. "Ko se premier spremeni v igralca, je marketing zlorabljen do absurda," je dejal.

Kot je pojasnil, trenutno piar Pahorju svetuje, da mora vsako afero spremeniti v svojo zmago. Tako iz afere Simone Dimic dela vladno politiko, da se v njegovem mandatu zadeve razkrivajo in da preiskave tečejo. Vendar pa Magajna opozarja, da so afero razkrili preiskovalni novinarji in da je to največja kritika delovanja pravne države.

Za idejo o finančni avtonomiji zavodov, kakršna je predvidena v novem zakonu o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), se po besedah Magajne skriva "tajkunizacija javnega sektorja". "Ker ne morejo več pokrasti ničesar drugega, bi zadeve kanalizirali v javnih zavodih in javnih podjetjih," je opozoril poslanec, ki meni, da bo po novem zakonu prišlo tudi do kadrovskih menjav na RTVS.

Na vprašanje, ali se mu zdijo verjetne hipoteze, da bodo omrežja iz ozadja Pahorja zamenjala, pa je Magajna odvrnil, da je rezervni scenarij že obstajal. Tako je bilo programirano, da bi nastopila Katarina Kresal, če bi se Pahorju v krizi zalomilo. "Scenarij pa so pokvarili trije psi," je pojasnil. Sedaj je panika, v vseh štabih, tudi v Kučanovem, pa trenutno preigravajo idejo, kako bi se obnesel ljubljanski župan Zoran Janković, je v pogovoru za Reporter še dejal Andrej Magajna.