"Bila je nenadna smrt," je dejal Kirchnerjev osebni zdravnik Luis Buonomo novinarjem v El Calafateju, kjer sta se Kirchner in soproga Cristina zadrževala v času njegove smrti. Po besedah Buonoma bo uradno zdravniško poročilo objavljeno še danes.

Nekdanjega predsednika so ob srčnem infarktu nemudoma prepeljali v lokalno bolnišnico, kjer so ga zdravniki neuspešno poskušali oživljati. Ves čas sta ga spremljala njegova soproga in osebni zdravnik, je poročala državna televizija. Kirchner je bil operiran septembra letos zaradi težav s srcem.

Novica o smrti Nestorja Kirchnerja je močno odmevala po državi, poroča ameriška tiskovna agencija AP. "Umrl je velik domoljub," je za državno televizijo dejal član vladajoče Peronistične stranke Juan Carlos Dante Gullo. Njegova smrt bo pustila veliko praznino v argentinski politiki, je še dejal in dodal, da bodo sledili njegovemu zgledu. "Argentina je izgubila enega svojih največjih mož."

Nestor Kirchner je bil argentinski predsednik med letoma 2003 in 2007. Kot predsedujoči Peronistične stranke je ohranil svoj politični vpliv v Argentini. Mnogi so pričakovali, da se bo prihodnje leto, ko se njegovi soprogi izteče mandat, ponovno potegoval za predsedniški položaj. Bil je tudi generalni sekretar združenja južnoameriških držav Unasur, poroča AP.

Kirchner je bil na volitvah 27. aprila 2003 izvoljen za 52. predsednika Argentine, potem ko je premagal protikandidata, konservativnega peronista Carlosa Menema. Veljal je za uradnega "varovanca" nekdanjega predsednika Eduarda Duhaldeja, ob začetku mandata pa se je moral spopasti z velikimi izzivi prezadolženosti, plačilne nesposobnosti in z veliko revščino v državi.

Kot poročajo tuje tiskovne agencije, je Nestor Kirchner po najhujši gospodarski in socialni krizi v zgodovini Argentine, ki je državo prizadela pod vladavino njegovega strankarskega kolega Carlosa Menema, svojim rojakom znova povrnil samozavest.

Namesto da bi sledil navodilom mednarodnih finančnih institucij, med drugim Mednarodnega denarnega sklada, se je zavzel za ponovno industrializacijo države. Tuji zasebni vlagatelji v Argentini so se morali v tistem času odpovedati velikemu delu svojih terjatev, kar je pripomoglo k temu, da si je državni proračun znova opomogel. Taka politika in pa ugoden razvoj svetovnega gospodarstva sta pripomogla k visoki gospodarski rasti Argentine za časa njegovega mandata.

Na zunanjepolitičnem področju je Kirchner gojil tesne stike z levičarskim venezuelskim predsednikom Hugom Chavezom in drugimi levimi predsedniki Latinske Amerike. Njegovi notranjepolitični kritiki pa mu očitajo, da je z reformo pravosodnega sistema oslabil neodvisnost sodstva in s številnimi odloki vladal mimo parlamenta, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Na predsedniških volitvah leta 2007 se je Kirchner odpovedal kandidaturi za drugi predsedniški mandat v korist svoje soproge Cristine Fernandez Kirchner, ki je tako postala prva izvoljena predsednica v zgodovini Argentine.