Odbor za zunanje zadeve pri strokovnem svetu SDS je v sporočilu z naslovom "Domiselna hrvaška in naivna slovenska zunanja politika" komentiral predvsem domnevne pogovore premierov o vzpostavljanju skupnih veleposlaništev po vzoru skandinavskih držav, o čemer je v torek poročal hrvaški Jutranji list, Pahorjev kabinet pa že zanikal. Po poročanju časnika naj bi v primeru dogovora tovrstna veleposlaništva zaživela potem, ko bi Hrvaška postala članica EU.

SDS meni, da sta "ta pobuda in slovenska pripravljenost na delitev pristojnosti na področju diplomacije popolnoma zgrešeni". "Neuspeha slovenske zunanje politike v okviru skupne zunanje službe EU ni mogoče nadomestiti z nekakšno slovensko-hrvaško diplomacijo. Vnaprej je jasno, da bi bila Slovenija v tem primeru - kljub temu, da je članica EU - še bolj podrejena Hrvaški, ki je od Pahorjeve vdaje hrvaški HDZ in njeni voditeljici Kosorjevi vse bolj domiselna in napadalna," so dodali.

V kabinetu premiera Pahorja so sicer že v torek opozorili, da gre pri vprašanju veleposlaništev za nesporazum in napačno povezovanje dveh sicer ločenih vprašanj. Premiera sta namreč v soboto govorila tudi o finančnem delu sporazuma o nasledstvu, ki vsebuje tudi vprašanje vrnitve diplomatsko-konzularnih predstavništev nekdanje SFRJ, to pa se ureja na ravni visokih predstavnikov za nasledstvena vprašanja, so pojasnili v Pahorjevem kabinetu.