Evropski parlament v danes sprejetem dokumentu še predlaga Evropski komisiji, naj čimprej pripravi pobudo na tem področju.

Kot piše v resoluciji, v EU pod pragom revščine živi 85 milijonov ljudi oz. 17 odstotkov vsega prebivalstva unije. Revščini so najbolj izpostavljeni otroci in mladi do 17. leta ter starejši.

Uvedba minimalnega dohodka v vseh državah članicah EU bi po mnenju poročevalke, portugalske poslanke Ilde Figueiredo (GUE/NGL), pomenila najbolj učinkovit način boja proti revščini v Evropi, saj bi tak dohodek zagotavljal zadosten življenjski standard in pripomogel k večji socialni vključenosti.

Evropski poslanci so o uvedbi minimalnega dohodka razpravljali v torek. Poslanec iz Slovenije Milan Zver (EPP/SDS) je ob tem pohvalil prizadevanja evropskih institucij, da se s problemom revščine in socialne izključenosti spopadejo tudi na ravni unije.

Obenem je poudaril, da večja regulacija na področju socialnih politik ne bo izboljšala razmer. Zavrnil je tudi predlog o brezpogojnem osnovnem dohodku za vsakogar, saj je po njegovem krivičen do tistih, ki socialno pomoč res potrebujejo.