Komisiji za preprečevanje korupcije in morebitnim drugim organom pa bo Dimičeva, kot napoveduje, "predložila vso dokumentacijo in podala vse informacije, ko in če bodo to od mene zahtevali".

S pogodbo "dokazuje", da Vegrad nikoli ni opravljal del na njeni hiši, obljublja še račune

V oddaji Pogledi Slovenije na TVS je vodja kabineta predsednika vlade Simona Dimic povedala, da ji je Nova Ljubljanska banka odobrila posojilo v vrednosti 350.000 evrov za obnovo družinske hiše v Murglah. Ker gradbišče ni bilo označeno, so se že pred časom v medijih pojavila vprašanja, zakaj je ime gradbenega podjetja, ki vodi obnovo, skrivnost.

Kot pišejo Finance, jim je Dimičeva poslala krovno pogodbo, ki jo je za obnovo hiše sklenila z izvajalcem. Povedala je, da so s podjetjem GP Keras podpisali krovno pogodbo za gradbena dela in da je edina, ki so jo sklenili. Pogodbo je Dimičeva poslala kot dokaz, da Vegrad nikoli ni opravljal gradbenih del na njeni hiši.

Video: Hiša Simone Dimic v Murglah

Vegradov delavec je namreč v ponedeljek za TV Slovenija povedal, da je Vegrad obnavljal njeno hišo v Murglah, in to celo z materiali iz Celovških dvorov. Dimičeva pravi, da gre za izjavo delavca, ki nima kaj izgubiti. Kaj pa, če so mu plačali, se sprašuje Dimičeva. Ne bi bilo nenavadno, tako vodja kabineta predsednika vlade, saj veste, kako to poteka pri nas.

Nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak je za Finance povedala, da Vegrad uradno hiše Dimičeve ni obnavljal, dopušča pa možnost, da bi kakšen njihov delavec sodeloval pri njeni obnovi.

Kot poroča TV Slovenija, se je danes oglasilo še nekaj delavcev Vegrada in povedalo, da so omenjeno hišo obnavljali.

Sicer pa so iz Žurnal24 na predsednika vlade naslovili vprašanje, ali bo od Dimičeve zahteval, naj zaradi številnih domnevnih nepravilnosti, v javnosti pokaže račune. Dimičeva je na to vprašanje odgovorila kar sama tako, da jim je poslala pogodbo o prenovi. A ta o tem, ali so bili računi poravnani, ne govori, hkrati pa ne zanika navedb podizvajalcev Vegrada, da so morali račune za storitve pri Dimičevi pošiljati neposredno na Vegrad.

Premier Pahor še vedno zaupa Simoni Dimic

Premier Borut Pahor še vedno zaupa vodji svojega kabineta Simoni Dimic, proti kateri je Komisija za preprečevanje korupcije sprožila več postopkov preučitve domnevnih nepravilnosti. "Simoni Dimic zaupam," je danes dejal Pahor in dodal, da je za kakršnekoli odločitve treba počakati na mnenje protikorupcijske komisije.

"Tisto, kar je bistveno in je novost, je, da je (Dimičeva) subjekt dela protikorupcijske komisije in da se lahko osredotoči na svoje delo, jaz na svoje, protikorupcijska komisija pa bo opravila svoje delo in potem bo veliko lažje sprejemati odločitve in ne bo tukaj stvar moje arbitrarne presoje, ali ji zaupam ali ne," je Pahor povedal po seji strateškega sveta za energetiko v Ljubljani. Ob tem je dodal, da mora Dimičeva, kolikor ji dopušča čas, komunicirati tudi z mediji.

So bile transakcije dejansko opravljene?

Odvetnik, ki mu je časnik Finance pogodbo pokazal, je opozoril na vsaj pet njenih pomanjkljivosti. Ta je po njegovem mnenju namenjena strankama, ki si povsem zaupata in zato med seboj ne pričakujeta nobenega spora, naročnik pa bo samodejno plačal vse, kar bo izvajalec zahteval. Po njegovem mnenju pa je to za gradbene pogodbe sila nenavadno. Ostaja pa najpomembnejše vprašanje: ali so bila plačila oziroma transakcije na račun izvajalca dejansko opravljene? Vodja kabineta predsednika vlade je obljubila, da bo račune pripravila in jih javnosti tudi pokazala.

Komisija za preprečevanje korupcije je na lastno pobudo in na podlagi podatkov, pridobljenih od oseb, ki ne želijo razkriti svoje identitete, začela več postopkov preučitve domnevnih nepravilnosti v povezavi z vodjo kabineta predsednika vlade Simono Dimic, so potrdili na komisiji. Zaradi resnosti navedb bo komisija omenjene zadeve obravnavala prednostno. Kot so pojasnili, pa v interesu uspešne izvedbe postopka oziroma nadzora ne morejo javno razkriti vsebine posamezne prijave oziroma postopkov v zvezi z njo, dokler je prijava še predmet reševanja.

Dimičevo že večkrat povezovali z domnevnimi aferami

Simono Dimic so kot tesno sodelavko Boruta Pahorja še iz časov, ko je bil ta predsednik DZ, povezovali z več domnevnimi aferami. Dimičeva naj bi zaradi bližine premieru Pahorju imela velik neformalni vpliv v vladnih krogih. Tovrstno vlogo pri kadrovanju so ji že v začetku leta 2009 pripisali v SDS, kjer so Dimičevi očitali posredovanje pri vodstvu Soda glede prestavitve seje nadzornikov pozavarovalnice Sava.

Mediji so špekulirali tudi o njeni vlogi pri poslovnih odločitvah, zlasti pa povezave z agencijo Escape, ki jo vodi njen partner Roman Horvat. Agencija Escape je bila na razpisu izbrana za dobavitelja letalskih kart za potovanja članov premierovega kabineta. Prav po tej zaslugi naj bi se prihodki agencije v nekaj letih strmo povečali, od 75.000 evrov leta 2006 na 2,2 milijona evrov leta 2009.

Nazadnje je protikorupcijska komisija junija letos ugotovila korupcijo pri oddaji javnega naročila, ko je Dars na razpisu za izvedbo sistema nadzora in vodenja prometa na avtocestnem odseku Pesnica - Slivnica izbral ponudbo podjetja Tomaža Kastelica, strica Simone Dimic, čeprav ponudba ni izpolnjevala vseh razpisnih zahtev.