"Štejem kot dobro in za neko mero zrelosti naše družbe to, da se o tako težkih vprašanjih, kot je pokojninska reforma, pogovarjamo brez velikih zaostritev na ulici," je dejal premier, ki pa priznava, da se tudi to lahko spremeni.

Po njegovih besedah bo sprejemanje pokojninske reforme "neskončno težka naloga". A dodaja, da je na voljo le izbira, ali bomo pokojninsko reformo sprejeli zdaj ali v neki ne tako oddaljeni prihodnosti. "Samo to je izbira in jaz mislim, da je zdaj dovolj moči v nas, da preskočimo to oviro. Je sicer visoka, a smo jo sposobni preskočiti," meni Pahor.

Glede možnosti referenduma poudarja, da bodo ljudje premislili, kaj je dobro in kaj prav. "Vlada je pripravila predlog, ki se mi zdi dober. Tisti v tujini, ki so ga lahko pogledali, ga jemljejo kot enega referenčnih predlogov. Drugače pa vidite, da je praktično vsa Evropa v plamenu nezadovoljstva," je dodal premier.

Opozoril je, da je slovenska družba prešla krizno leto 2009 brez socialnega nemira tudi zato, ker je vlada povečala obseg socialnih transferjev. "A če želimo dolgoročno obdržati socialno povezanost Slovenije, moramo utrditi stebre konkurenčnosti in pokojninska reforma je eden od temeljev," je poudaril.

"So države, ki bodo uspele s pokojninsko reformo in bodo šle naprej, in so take, ki bodo propadle. Te države bodo nekoliko zaostale," je opozoril predsednik vlade. Odločitev o pokojninski reformi "bomo na ramenih nosili vsi državljani", poudarja premier. "Vlada je odgovorno pripravila svoj predlog. Gotovo ni popularen, to ni odločitev, da bodo ljudje dobili več in to takoj, je pa odločitev, da bomo zmogli tudi potem in vsi," je še dodal.

Zagotovil je, da bo vlada skušala storiti vse, da bi ljudem predstavila ugodnosti pokojninske reforme. "Na koncu pa bodo imeli ljudje kot vedno prav. In če bo referendum, bo pač referendum. Mi se bomo potrudili ta referendum dobiti in bom zadovoljen, če ga bomo dobili brez protestov na ulicah, saj imamo dovolj možnosti za pogovor, da ti protesti na ulici niso potrebni," je še dodal premier.

Sindikati so danes pred poslopjem državnega zbora pripravili protest zoper predlog pokojninske reforme, še pred tem pa so poslance javno pozvali, naj predloga ne uvrstijo na dnevni red tokratne seje. Po oceni sindikalnih central namreč predlog pokojninske reforme in tudi predlog zakona o malem delu vse generacije vodita v revščino.