Nekdanji član skupine N.A.Š.I. trdi, da so njeni člani tisti, ki vztrajajo na zaračunavanju vstopnine. "Vodje študentske skupine so mi zagotovili, da lahko od prodanih vstopnic v predprodaji tudi sam kaj zaslužim, okoli 500 evrov na žur, ki ga organiziram za svojo fakulteto, in celo delež od prodane pijače v gotovini," trdi študent.

Opisuje, da so denimo v Bachusu razne študentske zabave do trikrat na teden, in če na vsako pride približno 700 študentov, lahko ob povprečni vstopnini štiri evre s prodajo kart zaslužijo tudi po 2800 evrov na žur. Na teden to znese dobrih osem tisočakov neobdavčene gotovine, ki po njegovih domnevah konča v žepih vodij skupine N.A.Š.I. "Sumim, da organizatorji služijo tudi s prodajo žgane pijače jägermaister, ki jo običajno prodajajo brez računa, in opazil sem, da je njihov sponzorski logotip na vseh plakatih poleg zelenega logotipa N.A.Š.I.," sklene "neimenovani študent."

Vodja študentske skupine N.A.Š.I. Marko Hozjan, na katerega letijo obtožbe, je povedal, da študentske žure organizirajo skupine posameznih fakultet, z organizacijo pa nastanejo tudi stroški za promocijo, za pijačo dobrodošlice in podobno. "Tudi, če bi si ta denar hoteli pospraviti v žep, po tem, ko plačamo vse račune, nič več ne ostane," trdi Hozjan. V Bachusu sicer od organizatorjev ne zahtevajo vstopnine, je povedal lastnik lokala Ivan Mikulin. "Vse okrog organizacije zabave je stvar dogovora," pravi in pojasnjuje, da načeloma tudi najemnine prostorov in varnostnika študentom ne računajo. "Lokal pa ob zabavah posluje s prodajo hrane in pijače in s tem pokrije stroške," še pravi Mikulin.

Hozjan je še pojasnil, da so vstopnine za zabave in brucovanja odvisne predvsem od tega, kdo jih organizira. Če jih organizira študentska organizacija posamezne fakultete, lahko nekatere stroške zabave pokrijejo s sredstvi, ki jih dobijo od matične Študentske organizacije Univerze v Ljubljani. "V našem primeru žure organizirajo samostojne skupine študentov, ki nimajo drugih sredstev, zato se znajdejo drugače, z vstopninami, in tako pokrijejo stroške," razlaga Hozjan. Za vsemi dogodki, v okviru katerih se promovira društvo N.A.Š.I, sicer stoji Marko Hafner oziroma njegovo podjetje, ki zagotavlja, da za pobrane vstopnine obstajajo vsa dokumentacija in računi.

Lahko bi bilo tudi delo na črno

Obtožbe o mešetarjenju z denarjem od vstopnin so prispele celo na naslov tržne inšpekcije. "Prijava se nanaša na organizacijo zabave za študente pravne in filozofske fakultete, ki sta jih organizirali društvi na teh fakultetah, ter na društvo N.A.Š.I. Preverili bomo, ali imajo ta društva v statutu in v sodnem registru opredeljeno pridobitno dejavnost in ali izdajajo račune. Če take dejavnosti ni v registru, gre za delo na črno," je povedal tržni inšpektor Darko Gradišnik.

... ali le predvolilna podtikanja?

Medtem pa se Hozjanu zdi pri vsej zadevi najverjetneje, da gre za predvolilna podtikanja ene od preostalih dveh študentskih skupin. Kot je znano, bodo v naslednjem mesecu študenti izbirali nove študentske predstavnike, na študentskih volitvah pa se bodo pomerile tri študentske skupine, nekdanji modri, ki so se letos preimenovali v rumene, oranžni in skupina N.A.Š.I.

Naj ob tem spomnimo, da je prav vodja N.A.Š.I. Hozjan tisti, ki je nekdanjega vodjo modrih (rumenih) Željka Milovanovića poleti prijavil policiji zaradi domnevnega podkupovanja pred študentsko sejo.