Na očitek Simona Vrhunca, da v UKC Ljubljana ne dobijo denarja za številne bolnike iz drugih regij, ki bi se lahko zdravili v regijskih bol nišnicah, v ZZZS pravijo, da s podatki UKC Ljubljana o neustreznih sprejemih niso seznanjeni. Po njihovem mnenju bi morali v kliničnem centru za uravnavanje števila obravnavanih bolnikov kot vodilna terciarna bolnišnica v Sloveniji pripraviti protokole napotitev iz sekundarnih bolnišnic v UKC Ljubljana kakor tudi kriterije za prednostno obravnavo bolnikov glede na njihovo zdravstveno stanje in zagotoviti njihovo dosledno spoštovanje tako znotraj UKC Ljubljana kakor tudi v sekundarnih bolnišnicah.

Vsako leto v UKC Ljubljana presežejo dogovorjeni program za nekaj tisoč bolnikov. Letos v prvem polletju so jih zdravili 2500 več; bolnikov niso mogli zavrniti, denarja za njihovo zdravljenje pa tudi niso dobili. Toda zdravstvena blagajna je neomajna: »ZZZS o širitvah programov ne odloča sam, temveč je samo eden od partnerjev, ki sprejemajo splošni dogovor. Za vsako širitev programa in sklenitev ustrezne pogodbe mora imeti ZZZS ustrezno pravno podlago in se o širitvi programa ne more sam dogovarjati s posameznimi izvajalci. Bolnišnice so torej vnaprej vedele, kolikšen program bodo dobile plačan od ZZZS, in soglašale s tem.« Poleg tega poudarjajo, da bi bil v primeru, če bi vsem izvajalcem plačevali vse, kar bi ti realizirali, to napačen signal za izvajalce. Ti bi si namreč lahko mislili, da lahko opravljajo poleg potrebnih tudi nepotrebne, pa donosne storitve (npr. večje število kontrolnih pregledov), ZZZS pa bi se hitro znašel v velikih izgubah.

Zelo pomembna bi bila tudi ureditev financiranja zdravljenja HIV-pozitivnih bolnikov, zaradi česar je v minusu infekcijska klinika. Stroški ambulantne obravnave bolnikov brez upoštevanja stroškov za zdravila znašajo povprečno 850.000 evrov na leto, česar, kot zatrjujejo v UKC Ljubljana, zdravstvena blagajna praktično ni pokrila, poleg tega pa zato, ker niso zagotovljena sredstva, ne morejo rešiti kadrovskega problema za zdravljenje teh bolnikov, ki jih je iz leta v leto več.

Na ZZZS so nam zatrdili, da podrobne analize sedanjega sistema financiranja HIV-pozitivnih bolnikov in predlogov za drugačno financiranje tega programa iz UKC Ljubljana še niso prejeli. A v UKC Ljubljana trdijo drugače: » Pobude za dodatno financiranje zdravljenja HIV-pozitivnih bolnikov smo ZZZS in ministrstvu za zdravje RS po sredovali v letu 2009 in v letu 2010, dodatno financiranje teh bolnikov pa je tudi predmet aneksa številka 2 k splošnemu dogovoru za leto 2010.« V svojih pobudah predlagajo »standard ambulantne obravnave bolnika, narejen na podlagi kliničnih poti in stroškovne analize zdravljenja«.