Kot je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnila ministrica Radićeva, je razlog za zamenjavo članov nadzornega sveta HSE nezaupanje. "Člani nadzornega sveta HSE enostavno ne uživajo več zaupanja te vlade," je poudarila.

Dosedanje nadzornike Franca Žerdina, Franca Žlahtiča, Mojco Kert Kos in Igorja Tičarja bodo nasledili Drago Dolinar, Vekoslav Korošec, Jadranko Medak in Marjan Ravnikar. Novi nadzorniki bodo štiriletni mandat nastopili 11. oktobra.

Radićeva od novih nadzornikov pričakuje, da bodo med drugim pregledali projekt izgradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), glede menjav uprav v HSE in Tešu, pa je dejala, da je to izključno v pristojnosti nadzornih svetov HSE in Teša. Nadzorni sveti si sami izbirajo ekipe, s katerimi lahko sodelujejo, je dejala.

Glede na to, da je projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) najpomembnejši projekt v Sloveniji, je po njeni oceni zelo pomembno, da v nadzorni svet HSE imenujejo nove člane, ki bodo skupaj z ostalimi kompetentnimi v verigi odločanja poskrbeli, da bo vlada najprej dobila jasno sliko o stanju projekta, in ki bodo projekt naprej zapeljali tako, da bo izveden čim bolj racionalno, optimalno in v skladu s finančnimi zmožnostmi.

Novi nadzorni svet HSE bo naprej pripravil kratko revizijo in oceno stanja Teša 6, je pojasnila.

"Kakšne bodo odločitve naprej, je v tem trenutku prezgodaj govoriti," je dejala in dodala, da bodo odločitve prepustili novim nadzornikom HSE. Ti si bodo namreč izbrali poslovodstvo ekipo v HSE in odločali o tem, ali nadzorni svet in poslovodstvo Teša uživata njihovo podporo in bodo projekt lahko "izpeljali do konca".

Premier Borut Pahor je, kot je pojasnil, odločitev o Tešu 6 podpiral in jo še vedno. Brez energetske suverenosti Slovenija ne more, je pa to investicija, ki je vredna 1,2 milijarde evrov oz. več, je dejal. Vlada mora biti namreč absolutno prepričana, da ljudje, ki upravljajo s tako velikim projektom, tega upravljajo gospodarno, transparentno in učinkovito.

Če se pojavijo dvomi, morda niti niso vsi upravičeni, in se krepijo do te mere, da ni več mogoče dobro procesirati tega projekta, do česar je prišlo, je prav, da vsaj vlada naredi tisto, kar mora, je prepričan Pahor. To je, da da novemu nadzornemu svetu možnost in dolžnost, da pogleda, kako je treba projekt zastaviti naprej, da se bodo stroški izgradnje znižali na minimalno raven.

Kot je še pojasnil Pahor, je vedel, da bo odločitev za zamenjavo dveh nadzornih svetov - poleg nadzornega sveta HSE tudi nadzornikov Pošte Slovenije - sprožila mnogo ugibanja v javnosti. Če je vlada postavila neka pravila glede plač, mora to veljati za vse in če nadzorni svet ne opravi svoje naloge, ga je treba razrešiti.

"Ko se bodo trije, štirje nadzorni sveti razrešili, ker ne delajo domačih nalog, petega in šestega ne bo treba razrešiti več," je še poudaril premier Pahor.

Nadzorni svet HSE pod Žerdinovim vodstvom je v torek na izredni seji razrešil prvega moža HSE Boruta Meha. Radićeva, kot je poudarila, pojasnila, zakaj so to storili, do danes še ni prejela. Znova je poudarila, da akt o ustanovitvi HSE ni predvideva razrešitve brez krivdnih razlogov.

S tega vidika se ji razrešitev zdi sporna, vendar bo počakala na pravno mnenje. "Sum, da je razrešitev nepravilna, pa obstaja," je še izpostavila ministrica.

Vlada se je sicer na današnji redni seji seznanila z dopolnitvijo poročila o vodenju investicij Teša 6, ki ga je z odgovori na sklepe vlade, sprejetimi na julijski seji, dostavilo poslovodstvo HSE. Hkrati se je vlada seznanila z dokumentom presoje skrbnosti vestnega in poštenega gospodarstvenika pri vodenju Teša 6.

Vlada je tudi sprejela akt o spremembah akta o ustanovitvi HSE in potrdila prečiščeno besedilo akta o ustanovitvi HSE.

Vlada razrešila nadzornike Pošte Slovenije

Vlada je danes razrešila nadzorni svet Pošte Slovenije. Kot je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnila ministrica za gospodarstvo Darja Radić, nadzorniki ne uživajo več zaupanja lastnika, torej države.

Ministrica Radićeva se je za zamenjavo nadzornikov Pošte Slovenija odločila zaradi ugotovljene kršitve zakona o določitvi plače poslovodnih oseb pri družbah v pretežni državni lasti. V zvezi s tem je stekel prekrškovni postopek in rezultati tega postopka so po njenih besedah znani.

"Na podlagi teh rezultatov in ostalih informacij sem se odločila, da zamenjamo nadzorni svet Pošte Slovenije, ker ne uživa več zaupanja lastnika," je poudarila ministrica.

Dosedanje nadzornike Draga Bahuna (predsednik), Vojka Čoka, Darinko Virant in Petra Kukovico bodo v nadzornem svetu nasledili Barbara Gorjup, Mojca Golc, Klemen Grošelj in Miloš Senčur.

Na novinarsko vprašanje, kaj zamenjava nadzornikov pomeni za generalnega direktorja pošte Aleša Hauca, je Radićeva odgovorila, da lahko lastnik menja le člane nadzornega sveta. Kaj bodo naredili nadzorniki, pa je po njenih besedah njihova stvar. "Verjetno bodo pregledali poslovanje, se pogovorili s poslovodstvom in sklenili, ali to še uživa njihovo zaupanje," je dejala ministrica.

Po pisanju Žurnala24 pa naj bi Radićeva z zamenjavo nadzornikov Pošte Slovenije pripravljala teren za Haučevo zamenjavo.

V Pošti Slovenije so sicer glede izplačila plač poslovodstvu pridobili pravno mnenje, ki potrjuje, da družba pri določitvi plač ni ravnala nezakonito. Ministrica je danes zatrdila, da je pravnih mnenj vedno veliko, da pa v tem primeru pravna mnenja niso najbolj relevantna. Po njenih besedah gre namreč za povsem ekonomsko formulo za izračun povprečne plače in bolj relevantno bi bilo kakšno mnenje ekonomista.

"Mi vztrajamo pri svojem. Gre za formulo za izračun plače, ki ni nič posebnega, gre za povsem osnovno formulo, ki bi jo morali poznati vsi učenci srednje ekonomske šole. So pa pravniki seveda zelo izvirni," je dejala Radićeva.

Ministrstvo za gospodarstvo trenutno preverja več kot 200 pogodb v podjetjih, kjer je država pretežni lastnik. Do zdaj so pregledali vse pogodbe in kar nekaj je takšnih, ki so nejasne. Od nadzornih svetov teh družb je ministrstvo po besedah Radićeve zahtevalo pojasnila, ki jih sproti analizirajo. "Podjetjem je treba dati priložnost, da dokažejo nasprotno. je pa približno tretjina pogodb zagotovo zelo spornih," je dejal ministrica.

Kot je v zvezi s tem še dejala Radićeva, bo ministrstvo število kršiteljev pri izračunu plač poslovodstev objavila, ko bo narejena celovita analiza.

Vlada se je v vlogi skupščine Pošte Slovenije danes tudi seznanila z lanskim poslovanjem družbe in odločala o delitvi bilančnega dobička. Sklenila je 23 milijonov evrov nameniti za izplačilo dividend. Kot je pojasnila Radićeva, so namreč razmere take, da želi tudi država več deleža v dobičku za pokrivanje njenih potreb. Za udeležbo pri dobičku zaposlenih bo pošta namenila tri milijone evrov, 11 milijonov evrov pa bo ostalo nerazporejenih. Vlada je imenovala tudi revizorja.