Izvedene akcije v Franciji so bile del dveh povsem različnih primerov boja proti terorizmu, po naključju pa so se zgodile na isti dan, je povedal predstavnik policije v Parizu. V akcijah so zasegli tudi več kosov strelnega orožja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V enem od primerov so v Marseilleu in okolici prijeli devet osumljencev. V drugem primeru pa so prav tako v Marseilleu in v Bordeauxu prijeli tri osebe, osumljene povezav s krogi, ki rekrutirajo borce za boj v Afganistanu.

Do aretacij prihaja v času, ko so Francija in druge evropske države povišale stopnjo nevarnosti zaradi morebitnih terorističnih napadov, navaja AFP. Ameriški in britanski mediji so namreč v minulih dneh večkrat poročali o nevarnosti terorističnih napadov v Evropi, med možnimi cilji pa bi lahko bile večje turistične znamenitosti v Parizu in Berlinu.

V Pragi pa je vrsta lažnih obvestil o podtaknjenih bombah v noči na torek poskrbela za živahno policijsko aktivnost. Nobeden od 16 lažnih paketov, ki so jih odstranili strokovnjaki za eksploziv, ni vseboval eksploziva, je za češko televizijo ČT24 povedala tiskovna predstavnica policije.

Medtem ko so povečana opozorila pred terorističnimi napadi v ZDA in Evropi in posledično zvišanje stopnje nevarnosti povzročila v številnih evropskih državah precej zaskrbljenosti, pa so se finske oblasti odločile, da ne bodo spremenile ocene o aktualnem varnostnem položaju v državi. Kot je v ponedeljek v Helsinkih sporočila tiskovna predstavnica policije, zaradi pomanjkanja ustreznih indicev ne obstaja razlog za takšen korak, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Pred morebitnimi terorističnimi napadi v Evropi svari tudi Avstralija

Avstralija je danes izdala novo opozorilo pred potovanji v več kot 30 evropskih držav in ZDA, potem ko je javnost izvedela, da naj bi teroristi načrtovali napade na turistične znamenitosti v Evropi in najverjetneje tudi v ZDA. Svore državljane so pred napadi v Evropi pred tem posvarile že ZDA, Japonska, Švedska in Velika Britanija.

Avstralsko zunanje ministrstvo je v sporočilu za javnost posvarilo pred potovanji po stari celini zaradi morebitnih napadov na javni prevoz in turistične znamenitosti, vendar pa splošne stopnje opozoril niso povečali, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kot prve so pred morebitnimi terorističnimi napadi v Evropi v nedeljo posvarile ZDA. Ameriški uradniki so sicer v ponedeljek pojasnjevali, da opozorilo ni bilo namenjeno temu, da naj Američani ne bi potovali v Evropo. Ameriški pravosodni minister Eric Holder je na novinarsko vprašanje pojasnil, da State Department ni pozval Američanov, naj ne potujejo v Evropo, ampak naj bodo le pozorni, ko uporabljajo sredstva javnega prevoza ali obiskujejo tržnice. Opozorilo so izdali zaradi več dokazov, da naj bi teroristi načrtovali napade.

Tiskovni predstavnik State Departmenta Philip Crowley je prav tako povedal, da so opozorilo izdali zaradi množice dokazov o načrtih za teroristične napade. Dolgo časa naj bi spremljali obveščevalne podatke in se jim je zdelo primerno, da v tem trenutku izdajo opozorilo, ki ne pomeni poziva ljudem, naj ne potujejo v Evropo, ampak naj bodo pri tem previdni.

Mnenje o podobnih opozorilih je pretekli teden, še preden so Američani posvarili pred potovanji v Evropo, podal generalni direktor britanske varnostne agencije MI5 Jonathan Evans. "Zdi se, da vse bolj uvažamo domnevo ameriških medijev, da je terorizem mogoče povsem preprečiti in da vsak dogodek, ki se ne prepreči, pomeni poraz vlade. To je nesmiselna obravnava teroristične grožnje," je dejal Evans.