Na podlagi tega sklepa bodo smeli uslužbenci veterinarske uprave stavkati le pri izvajanju administrativnih nalog, vse drugo delo bodo morali opraviti - na veliko zadovoljstvo in olajšanje živilske industrije - tudi nadzor v klavnicah in živilskopredelovalnih obratih. Milan Štimec, predsednik Sindikata veterinarjev Slovenije, je nad takšnim sklepom ogorčen. "Gre za grdo igro vlade, celo kmetijskega ministra Dejana Židana, ki je tudi sam veterinar, saj je naredil drugače, kot je govoril," ugotavlja Štimec.

Tatjana Labernik, pravnica Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam, pa meni, da je vlada s tem sklepom zaposlenim na veterinarski upravi prepovedala stavkati, kar je v nasprotju z zakonom o stavki in tudi v nasprotju s 77. členom ustave, ki zagotavlja pravico do stavke. "Če bi vlada imela podlago za takšne sklepe, potem v Sloveniji ne bi mogli izpeljati nobene stavke," je prepričana Labernikova, ki je napovedala, da se bodo na vladni sklep ustrezno odzvali.

"Gospodarska škoda ni podlaga za omejevanje stavke"

Kmetijski minister Dejan Židan, ki je zaradi protestov živilske industrije pred napovedano stavko veterinarskih inšpektorjev vladi predlagal sprejetje takšnega sklepa, pa svojo odločitev takole utemeljuje: "Naša ocena je, da je proizvodnja hrane v Sloveniji v tem trenutku tako ranljiva, da si kot država ne moremo privoščiti, da se proizvodnji povzroča materialna škoda in da bi slovenska živila izginila s polic trgovin v Sloveniji, četudi le začasno, saj bi se težko vrnila nanje."

Minister Židan je prepričan, da ne sme nihče s stavko povzročati gospodarske škode drugemu, Gregor Virant, profesor upravnega prava na ljubljanski fakulteti za upravo, trdi drugače: "Gospodarska škoda nastaja z vsako stavko in njen nastanek ni podlaga za omejevanje stavke. Z zakonom bi sicer lahko omejili nastajanje gospodarske škode s stavko v javnem sektorju, a bi to na ustavnem sodišču padlo."

Židan: Veterinarjev nisem izigral

Člani veterinarskega sindikata ministru Židanu očitajo, da jih je glede stavke izigral, saj so prisluhnili opozorilom živilske industrije in se, kot zagotavlja Štimec, glede načina in obsega stavke uskladili z ministrom. Tako bi prvi dan stavke opustili le izdajanje certifikatov za zakol slovenske živine v tujih klavnicah, od sredine tedna pa bi stavko - če vlada ne bi uresničila njihovih zahtev o uskladitvi plač - stopnjevali, tudi tako, da ne bi izvajali nadzora v klavnicah in živilskih obratih. Minister Židan pa zagotavlja, da svojih veterinarskih kolegov ni izigral. Priznava, da se je z njimi dogovarjal, kako izpeljati stavko, da ne bi bilo posredne in neposredne gospodarske škode, jih je pa hkrati prosil, naj stavke ne zaostrijo vsaj do prihodnjega petka, saj pričakuje, da bo v tem času dosežen dogovor med partnerji. Ker so nameravali veterinarji, zaposleni na veterinarski upravi in veterinarski fakulteti (zasebni veterinarji ne bodo stavkali!), stavko zaostriti že sredi tedna, je minister Židan vladi predlagal sprejetje sklepa za omejitev te stavke.

Janez Posedi, vodja pogajalskega skupine dela sindikatov javnega sektorja, ki se je odločil za stavko, za omenjeni sklep vlade pravi: "Po tem sklepu veterinarska uprava ne sme stavkati, lahko pa stavkajo zaposleni na veterinarski fakulteti oziroma na nacionalnem veterinarskem inštitutu, ki je prav tako del zgodbe veterinarskega nadzora. Včasih se pošalim in rečem: če samo jaz neham delati (Posedi je zaposlen na veterinarski fakulteti, op. p.), v Sloveniji ni zakola prašičev, dokler pristojni ne najdejo ustreznega laboratorija v tujini."

Direktorica veterinarske uprave Vida Čadonič Špelič nam je glede poteka stavke njenih zaposlenih pojasnila: "Naloge, zapisane v sklepu vlade, je treba opraviti, sicer bo šlo za kršitev delovnih obveznosti. Pri izvajanju administrativnih nalog (pisanje poročil, vzdrževanje registrov, obravnava prijav, ko ne gre za mučenje živali...) pa se bodo kolegi sami odločili, ali bodo stavkali ali ne."