V nadaljevanju današnje razprave je poslanka SD Melita Župevc zahtevo po preiskovalni komisiji o zadevi Patria ocenila kot najbolj grobo zlorabo parlamentarne komisije v zgodovini, zato je ne bi smeli ustanoviti. Namen preiskave je po njenem prepričanju zgolj priti do dokumentacije zaupne narave. "Problem je, kaj boste s to dokumentacijo počeli," je dejala.

Tudi za Darjo Lavtižar Bebler je preiskovalna komisija zloraba. Vendar pa po njenem ne gre samo za pridobivanje tajne dokumentacije, ampak za pritisk na tožilstvo in bodočega sodnika v procesu v zadevi Patria.

Takšne namige je zavrnil poslanec SDS Zvonko Černač. V svoji razpravi pa je med drugim spomnil, da se pred letom 2004 na področju nakupov orožja ni objavljalo javnih razpisov. Z vlado Janeza Janše se je ta praksa spremenila, je povedal Černač. Sicer pa bi bilo po njegovih besedah vse v redu, če bi bila na javnem razpisu za nakup oklepnikov izbrana Sistemska tehnika, ki je v lasti nekdanjega člana LDS Zdenka Pavčka.

Po besedah Tanka pa je metoda dela, ki se je za diskreditacijo političnih nasprotnikov poslužuje koalicija, v vseh primerih enaka. Najprej v "nekem obskurnem mediju" objavi informacijo, ki nato dobi velike pospeške. Oklevetani s to informacijo se ne morejo braniti. "In druge možnosti, kot da ustanoviš neko komisijo, ni. Druge obrambe ni," je še poudaril Tanko.

Poslanci so z današnjo razpravo komisijo tudi ustanovili. O zahtevi 31 poslancev opozicije namreč niso glasovali, saj za ustanovitev komisije zadoščajo podpisi tretjine vseh poslancev.

Gre "za politično ozadje in politično režirano zgodbo"

Černač je v imenu predlagateljev uvodoma še dejal, da preiskovalno komisijo zahtevajo, ker gre pri zadevi Patria "za politično ozadje in politično režirano zgodbo". Poslanka SDS Eva Irgl pa je v predstavitvi stališč poslanskih skupin ponovno izpostavila, da je bil Janez Janša v oddaji finske televizije obtožen brez vsakršnih dokazov. Omenila je tudi, da naj bi obtožni predlog, ki ga je v zadevi Patria nedavno objavil tednik Mladina, po nekaterih informacijah do tega časnika prišel iz rok pravosodnega ministra Aleša Zalarja.

Po besedah poslanca poslanske skupine Zares Tadeja Slapnika pa je predsednika SDS Janeza Janšo strah. Spomnil je, da je ravno danes postalo znano, da je okrajno sodišče končalo preizkus obtožnega predloga zoper Janšo in ga domnevno ocenilo kot utemeljenega. Po prepričanju Slapnika bi svoje delo moralo odslej opraviti sodišče. Namen komisije je po njegovem mnenju namreč le zavajanje javnosti, poleg tega pa bo po njegovem pomenila zlorabo instituta parlamentarne preiskave.

Poslanec SLS Janez Ribič je izrazil podporo parlamentarni komisiji, saj je naloga državnega zbora tudi nadzor nad nosilci javnih funkcij, poleg tega pa je treba opozoriti javnost, naj ne upošteva navedb, ki niso dokazane. Ob tem je poslanec SLS še predlagal, da državni zbor resno razmisli o omejitvi števila preiskovalnih komisij oz. prenosu njihovega dela na matične odbore. Preveliko število komisij po njegovem mnenju namreč ni učinkovito in dodatno obremenjuje delo parlamenta, je prepričan Ribič.

Tudi poslanec Anton Anderlič iz LDS je podprl nastanek nove komisije in napovedal, da bo njihova poslanska skupina v njej sodelovala. Ob tem pa je poudaril, da bi marsikaj v zvezi s tem lahko izvedeli že leta 2008, vendar pa je tedanja koalicija komisijo, ki jo je tedaj vodil poslanec SD Milan M. Cvikl, ukinila. Poleg tega se po besedah Anderliča postavlja vprašanje, zakaj niso odreditve takšne komisije zahtevali že v času, ko so bili nekateri akterji v zadevi še nosilci javnih funkcij.

Po besedah Dušana Kumra (SD) bo ustanovitev komisije sprožila novo afero. Ker preiskava v zadevi Patria prihaja v zaključno fazo, je po besedah Kumra namreč prišel trenutek, ko "je treba začeti vršiti pritisk na pravosodne organe". Ob tem je spomnil, da je obtožni predlog zoper Janšo očitno prestal preizkus na okrajnem sodišču. Poslanec SD sicer ne oporeka ustanovitvi komisije, vendar pa tudi opozarja, da so koalicijski poslanci podobno komisijo pred dvema letoma ukinili.