Interpelacijo proti Lukšiču so vložili poslanci SDS in SNS zaradi domnevno spornega razpisa za sofinanciranje športnih objektov. Očitali so mu, da je bil razpis prilagojen enemu ponudniku oziroma sofinanciranju športnega parka Stožice.

Kot je v imenu predlagateljev interpelacije poudaril poslanec SDS Andrej Vizjak, ne gre za interpelacijo zoper športni objekt Stožice, za katerega je Mestna občina Ljubljana na razpisu dobila slabih 9,4 milijona evrov. "To je interpelacija zoper ministra, ki je v sklepni fazi izvajanja tega projekta prestopil kar nekaj določb zakonodaje," je dejal.

Omenjeni razpis je bil po Vizjakovih besedah posledica "samo enega dejstva", in sicer, da športni park Stožice ni imel zaključene finančne konstrukcije, "ni imel dovolj denarja in se je panično iskalo nadomestne vire".

Minister Lukšič je očitke zavrnil in dejal, da interpelacija ne temelji na dejstvih, pač na predsodkih in političnij prepričanjih. Očitki iz interpelacije so po njegovem mnenju zgrajeni na pomanjkljivem poznavanju poteka črpanja evropskih sredstev.

Pojasnil je, kako je prišlo do razpisa za sofinanciranje športne infrastrukture. Kot je dejal, je bilo treba v letošnjem letu porabiti evropska kohezijska sredstva, ki so ostala od prejšnjih razpisov za sofinanciranje športne infrastrukture, pa so prijavitelji od projektov odstopili. Če sredstev ne bi porabili v letošnjem letu, bi ostala v evropskem proračunu, je opozoril.

Lukšiču je v bran stopil tudi predsednik vlade Borut Pahor, ki je dejal, da ima dovolj dokazov, da šolski minister ni prikrojil razpisa za sofinanciranje športnih objektov.

V poslanski razpravi so poslanci opozicije opozarjali, da je šlo pri razpisu za Stožice za fiktivni razpis. V koalicijskih poslanskih skupinah pa so menili, da je edini namen interpelacije predvolilna kampanja v Ljubljani.

Tokratna interpelacija je bila sicer tretja v mandatu sedanje vladde. Doslej jo je namreč dvakrat prestala notranja ministrica Katarina Kresal.

SDS ministru Lukšiču očita, da je učne načrte "pospravil v predal"

Danes bi morali v Sloveniji v skladu z načrtom prejšnje vlade imeti prvi tuji jezik že v vrtcu ter ga nadaljevati v prvem razredu, je SDS opozorila v sporočilu za javnost. Namesto, da bi imeli boljše učne načrte za vse predmete v osnovni šoli, pa jih je minister za šolstvo Igor Lukšič "pospravil v predal", so prepričani v stranki.

V odboru za šolstvo in šport v strokovnem svetu SDS so zapisali, da je ministrstvo za šolstvo v prejšnjem mandatu pripravilo strokovne podlage in zagotovilo denar iz evropskih sredstev ter pripravilo razpis za uvedbo zgodnjega učenja tujih jezikov v vrtcih in prvih treh letih osnovne šole.

Hkrati so opozorili, da je prejšnja vlada s spremembo zakona o osnovni šoli leta 2007 vpeljala učenje obveznega drugega tujega jezika. Po njihovih navedbah je uvedba drugega jezika v šolah, kjer so ga že uvedli, "postal zgodba o uspehu". Ministrstvo pa je na svojih spletnih straneh objavilo predlog zakona, ki predvideva prestavitev vpeljave drugega tujega jezika v 7. razred osnovne šole za dve leti, so zapisali.

Odmik vpeljave obveznega tujega jezika v vse šole je po njihovem mnenju "prikrajšanje za vse, katerih starši ne zmorejo plačevati dragih izvenšolskih tečajev". Obenem so prepričani, da bi se moral drugi tuji jezik hkrati izvajati tudi v vseh srednjih šolah, ne le gimnazijah. Prav tako razmišljajo o potrebi po učenju tretjega tujega jezika.

Omenjeni odbor tako ostro protestira proti "škodljivi politiki ministrstva za šolstvo in šport". Ministrstvo pozivajo, naj nemudoma objavi učne načrte za osnovno šolo, ki jih je Strokovni svet za splošno izobraževanje sprejel leta 2008, ter takoj umakne predvideno novelo zakona o osnovni šoli.

Koalicija in opozicija glede Lukšiča ostajata na nasprotnih bregovih

Poslanci v DZ že dobrih devet devet ur razpravljajo o interpelaciji zoper šolskega ministra Igorja Lukšiča. V razpravi koalicija in opozicija še naprej ostajata razdeljeni. V koaliciji interpelacijo vidijo kot politično motivirano, v opoziciji pa poudarjajo, da je bil razpis, na katerem je zmagal projekt Stožic, diskriminatoren do drugih občin.

Luka Juri (SD) je ocenil, da je interpelacija bolj kot zoper Lukšiča naperjena proti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, vendar pa po njegovem mnenju ne bo uspešna. "S takšnimi napadi na vendarle bolj ali manj uspešno izveden projekt, si tisti, ki si prizadevajo, da trenutni ljubljanski župan ne bi bil več izvoljen, delajo medvedjo uslugo, in mu v bistvu s tem pomagamo," je dejal.

Njemu in vsem tistim poslancem, ki so navajali podoben argument kot Juri, je odgovoril Jože Tanko (SDS). Dejal je, da ni interpeliran stadion v Stožicah, ampak minister Lukšič. Zavrnil je tudi očitke, da je interpelacija slabo pripravljena: "Očitno si je niste prebrali. Če bi si jo, bi videli, da je šlampast in šalabajzerski odgovor na interpelacijo."

Milenko Ziherl (SDS) je dejal, da je Mestna občina Ljubljana zavajala ministrstvo za šolstvo, ko je v dokumentaciji, ki jo je poslala na razpis, navedla, da bo stadion tržila po 18.000 evrov na tekmo. Prve tekme na stadionu so namreč pokazale, da lahko zanje iztrži le 1000 evrov. Med drugim tudi zato je ocenil, da je bila pri razpisu narejenih cela vrsta napak, "zaradi česar je razlogov za interpelacijo več kot dovolj".

Odgovor na interpelacijo bo po mnenju Andreje Črnak Meglič (SD) prišel 10. oktobra, ko bodo lokalne volitve. "In takrat boste ugotovili, da se vam ta manever ne izplača," je dejala predlagateljem.

Jožef Jerovšek (SDS) je ministru očital, da se je spustil na nivo tistega prometnega inšpektorja, ki je ob napovedanem zaprtju Stožic s strani podizvajalcev razglasil, da je tomačevski rondo "tik pred zrušitvijo" in tovornjakom prepovedal promet po njem. "S tem pa postajate zgolj lahka figura ne županovi šahovnici," je Lukšiču dejal poslanec.

Minister pa mu je odgovoril, da njegovo razočaranje ni utemeljeno, saj da je bilo z razpisom vse v redu. Zavrnil je tudi argument opozicijskih poslancev, da je bil z t. i. regionalnim kriterijem iz razpisa izločen velik del občin. Z regionalnim kriterijem so bili na področju športne infrastrukture zgolj nagrajeni tisti, ki imajo manj. Tisti, ki nima, je dobil več," je dejal minister in dodal, da je takšne kriterije leta 2000 začrtal DZ.

Poslanka SDS Eva Irgl pa je kot napako ministra ocenila, da je ves denar dobil en projekt. Po njenem bi bili namreč drugi kraji zadovoljni, če bi dobili vsaj nekaj denarja. "Ampak ne, vse je bilo treba dati Ljubljani, ker se je Zoran Janković zakalkuliral," je dejala.