Wen je ob začetku t.i. srečanja "poletni Davos", ki ga v mestu Tianjin na severu Kitajske organizira švicarski Svetovni gospodarski forum, ugotovil, da je Kitajska pomagala svetovnemu gospodarstvu iz težav. Država je krizo prebrodila nepričakovano dobro, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa povedal kitajski premier.

Vendar pa se tuji vlagatelji pritožujejo, da so na kitajskem trgu zapostavljeni. "Ni treba, da je tako," je dejal Wen in se zavzel za enakovredno obravnavo tujih investitorjev v državi in domačih podjetij.

Ob tem je odpravil skrbi tujcev glede morebitnega privilegiranja kitajskih podjetij: "Vsa podjetja, ki so na Kitajskem registrirana v skladu z zakonodajo, so kitajska podjetja," je dejal. Njihovi izdelki so "made in China", je dodal. Zagotovil je, da so podjetja s tujimi investitorji tudi pri javnih razpisih deležna enake obravnave kot čisti kitajski ponudniki.

Tridnevnega srečanja se udeležuje približno 1500 predstavnikov podjetij in vlad iz skoraj 90 držav. Premier je v svojem govoru dejal, da hitro rastoče kitajsko gospodarstvo ponuja v krizi multinacionalnim družbam velike možnosti razvoja. S tem se je ustvarilo tudi "veliko povpraševanje" za druga velika gospodarstva in sosednje države.

Krepka rast dala zagon svetovnemu gospodarstvu

Krepka rast na Kitajskem in v ostalih državah v razvoju je po njegovih besedah dala zagon globalnemu gospodarstvu. S tem se je v svetu okrepilo tudi zaupanje, da bo mogoče krizo premagati, je dejal. Kitajska je lani zabeležila 9,1-odstotno gospodarsko rast, v letošnjem prvem polletju pa se je obseg BDP v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal za 11,1 odstotka.

A globalna kriza še ni premagana, je posvaril Wen Jiabao. Tveganja je še opaziti, svetovno gospodarstvo se še ni vrnilo v ustaljene tirnice rasti. Tudi Kitajska se še sooča s težavami, med njimi je premier omenil strukturne probleme, šibko inovativnost, vse bolj omejene vire, neenakomeren regionalen razvoj ter pomanjkanje koordinacije med gospodarskim in socialnim razvojem.