Ob tem so bili kritični do ravnanja obrambnega ministrstva, ki da si očitno želi predvsem priti do oklepnikov, ne pa razkriti, kaj vse je v ozadju. "Ko o teh stvareh govoriš na političen način, ti ni treba prevzeti nobenih odgovornosti, če pa si na ministrstvu za obrambo, si tudi odgovoren za potek tega posla in posledice vsakršnega ukrepa, ki ga potegneš," odgovarja ministrica za obrambo Ljubica Jelušič.

Ob tem dodaja, da si želijo natančno preveriti in tudi s pomočjo sodnih organov ugotoviti, kaj se je pred njihovim mandatom s tem projektom dogajalo. A ministrstvo, ki je - tako Jelušičeva - najbolj prizadeto in najbolj zainteresirano, da je seznanjeno z zadevo, nima možnosti niti za vpogled v sodne spise niti za vpogled v to, s čimer razpolaga tožilstvo. V obeh primerih je bila namreč prošnja ministrstva zavrnjena. Zato Jelušičeva izraža ogorčenje nad tem, da ministrstvo nima vpogleda v spise oziroma potek sodne zadeve, to priložnost pa so imeli mnogi, ne nazadnje tudi tuji preiskovalci, ki so prihajali v Slovenijo. Je pa ta hendikep po njenih besedah tudi razlog za to, da so tako previdni pri sprejemanju odločitev. Njihova naloga je namreč, "da v tem pregretem trenutku ravnajo skrajno razumno".

Zares tudi poziva vlado, da v mesecu dni določi datum umika Slovenske vojske iz Afganistana. Po naših informacijah se premier Borut Pahor nagiba k temu, da bi ta datum, ki pa bi moral upoštevati dosedanje zaveze Slovenije, v prihodnosti določili. Ministrica Jelušičeva pa vztraja, da je vlada ta datum že določila. To po njenih besedah ni datum, ki bi imel številko, temveč datum, ki je povezan z opravljanjem nalog. Konec lanskega leta je namreč vlada sprejela sklep, da bo Slovenska vojska sodelovala pri urjenju afganistanske vojske v štirih rotacijah. "Ob tem pa smo tudi rekli, da želimo videti, ali bo naše delo v Afganistanu prineslo neki rezultat. Ne moremo se odločiti, da nas tam ne bo več, še preden gremo tja. Najprej je treba nekaj narediti, nato imamo pravico analizirati svoj prispevek," je poudarila Jelušičeva in spomnila, da bodo po dveh rotacijah, torej po enem letu sodelovanja v OMLT, preučili ne le svojo vlogo, temveč tudi vlogo celotnega ISAF v Afganistanu ter odločili, ali oziroma kako dolgo slovenski vojaki ostanejo tam oziroma ali ostanejo v istih nalogah.