Primerjava kaže, da vpis na ekonomsko fakulteto v Mariboru stane tudi desetkrat manj kot na veterinarsko fakulteto. Vpis v četrti letnik veterinarske fakultete stane 206,06 evra, pri čemer več kot polovico znašajo stroški za terenske vaje, več kot četrtino pa zdravstvena zavarovanja, ugotavljajo v časniku Finance, kjer so tudi zapisali, da je sama vpisnina sicer v vseh letnikih enaka in znaša 18,69 evra, v vsakem letniku pa morajo študenti ob vpisu plačati še druge stroške, ki se med letniki občutno razlikujejo.

Na sedežu Univerze v Ljubljani so pojasnili, da je upravni odbor marca sprejel cenik za študijsko leto 2010/11, ki velja za vse članice, vzrok za različne zneske pa so različni stroški. Gregor Jagodič je za Finance pojasnil, da lahko članica zaračuna samo prispevke in šolnine, ki jih je sprejel Upravni odbor Univerze v Ljubljani, podlaga za oblikovanje višine prispevkov pa je pravilnik o prispevkih in vrednotenju stroškov

V pravilniku piše, da je cenik enoten in velja za vse članice univerze, poleg vpisnine pa lahko, v skladu z natančno določenimi pravili, fakultete zaračunavajo še druge stroške. Zaradi njihove različne višine, terenskih vaj ali prispevkov za študentske svete posameznih fakultet tako nastajajo različni vpisni stroški. Enotna vpisnina za bruce na ljubljanski univerzi je 26,43 evra, vpisnina v višji letnik, absolventski staž ali ponovni vpis v letnik pa stane 18,69 evra, kot kaže cenik univerze.

Kot navajajo v Financah, vpisnina za fakultete, ki sodijo v okvir ljubljanske univerze, vključuje stroške za študentsko izkaznico z nalepko za vpisno leto, indeks, vpisne liste - obrazce, prispevek za informacijski sistem Univerze v Ljubljani in njenih članic, ki ga uporabljajo študenti, in prispevek za letno članarino za knjižnice Univerze v Ljubljani, Centralno tehniško knjižnico in Narodno-univerzitetno knjižnico.

V primerjavi z večino študentov na drugih univerzah pa bo študij dražji za študente Univerze na Primorskem. Kot je za Finance pojasnila Barbara Morato, vodja sektorja za izobraževalno dejavnost in kakovost, je univerza v ceniku prispevkov določila nekatere fiksne stroške, kot so stroški vpisne dokumentacije, študentske izkaznice in potrdil o vpisu, pri višini prispevkov za interesne dejavnosti pa je določila le zgornjo mejo v višini 15 evrov. Na zasebni Univerzi v Novi Gorici študenti na vseh fakultetah za vpis odštejejo 31 evrov.