Številna podjetja so kandidate za zaposlitev prosila, naj odobrijo njihovo prošnjo za prijateljstvo na priljubljenem socialnem omrežju, s čimer so jim ti omogočili vpogled v svoje zasebne objave. Po navedbah notranjega ministra Thomasa de Maiziere bo zakon bodočim delodajalcem to prepovedoval. Še naprej pa bo dovoljeno spremljati objave, ki bodo na spletu javno dostopne. Dovoljeno bo tudi pregledovanje profilov, ustvarjenih z namenom pridobivanja poslovnih kontaktov, kot je Linkedin.

Prav tako bo v skladu z novim zakonom nelegalen skriven video nadzor na delovnem mestu, razen na javnih krajih, kot so trgovine. Kamere bodo dovoljene, če bodo zaposleni zanje vedeli, vendar ne v zasebnih prostorih, kot so sanitarije ali slačilnice. Podjetja, ki bodo zakon kršila, bodo lahko kaznovana z do 300.000 evri kazni.

De Maiziere je ob predstavitvi zakona ocenil, da ta predstavlja "dobro ravnotežje med interesi zaposlenih na eni in interesi podjetij na drugi strani". Medtem pa je združenje delodajalcev BDA menilo, da je osnutek v določenih točkah preveč nedoločen. Zbali so se tudi, da bi nova pravila lahko oteževala boj proti korupciji in kriminalu.

Na drugi strani je Peter Schaar, ki je v Nemčiji odgovoren za zaščito podatkov, pozdravil vladna prizadevanja. Osnutek zakona je ocenil kot "znatno izboljšanje statusa quo pri ravnanju s podatki o zaposlenih". Kdaj naj bi zakon začel veljati, sicer še ni znano.