Pospešeno odpiranje novih vrtcev

V 23 ljubljanskih vrtcev je bilo lani vključenih 12.700 otrok, letos pa so vpisali 1996 novih malčkov. Največji naval je bil na vrtec Pedenjped, sicer pa so skupine prvega starostnega obdobja zapolnjene prav v vseh ljubljanskih vrtcih, nesprejeti otroci pa so razvrščeni na čakalne sezname posameznih vrtcev. Septembra bodo na MOL vzpostavili centralni čakalni seznam otrok za vrtce, s katerega bodo starši razbrali, kako kaže njihovemu malčku.

Na Mestni občini Ljubljana (MOL) medtem pospešeno odpirajo nove enote vrtcev, 14 jih bodo po zagotovilih Marije Fabčič, načelnice občinskega oddelka za vzgojo in izobraževanje, odprli jeseni, še 14 pa pozimi. V nove enote bodo vključili "390 otrok, ki najnujnejše potrebujejo varstvo". Kaj bo s preostalimi štiridesetimi, še ni čisto jasno, a glede na izkušnje iz minulih let Janković predvideva, da septembra starši ne bodo pripeljali vseh vpisanih otrok v vrtce, zato bo nekaj mest ostalo nezapolnjenih. Denimo že junija, ko so starši podpisovali pogodbe za vrtce, kakih 90 staršev tega ni storilo, torej so odstopili. "Kot kaže, pa bodo tudi okoliške občine začele urejati razmere v svojih vrtcih," je še dodal Janković.

Tako Fabčičeva kot Janković pričakujeta, da bodo v drugem poskusu uspeli podeliti koncesijo za opravljanje dejavnosti zasebnim vrtcem, s čimer bodo pridobili 50 dodatnih oddelkov. Podelitev koncesije sicer ni pogoj, da lahko zasebni vrtec deluje. Vseh osem, kolikor je zasebnih vrtcev v Ljubljani, deluje brez koncesije, vanje pa je vključenih 250 otrok.

Prostorske stiske v šolah ne bo

Naj spomnimo, da se s prostorsko stisko v vrtcih na MOL soočajo že nekaj let zapored, kljub temu pa tako Janković kot Fabčičeva zavračata pomisleke, da se bodo z enako prostorsko stisko soočali v osnovnih šolah, ko bo ta številčna generacija, ki je sedaj vključena v vrtce, vstopila v šole. "S prostorom v šolah ne bo problema, saj so kapacitete zapolnjene le v 75 odstotkih," je povedala Fabčičeva.

V letošnjem šolskem letu bo ljubljanske osnovne šole obiskovalo 159 otrok več kot lani, skupaj pa je v Ljubljani 20.082 šolarjev. Takih, ki bodo letos v šolo stopili prvič, je 2355, kar je 107 več kot lani. Tako kot vsako leto bodo na Svetu za preventivo in vzgojo v cestnem prometu tudi letos prvih deset dni v septembru organizirali varno pot v šolo, kjer bodo na najnevarnejših in prometno najbolj izpostavljenih krajih prostovoljci pomagali otrokom čez cesto, je povedal predsednik Sveta za preventivo Slavko Slak in opozoril starše, da so za varnost svojih otrok na cesti odgovorni sami. Spodbuden pa je podatek, da se lani na cestah na območju MOL ni ponesrečil noben otrok.