Kot poroča ameriška tiskovna agencija AP, je bilo na letu iz Lyona sicer 79 Romov, vendar pa naj bi jih po podatkih romunskih obmejnih oblasti na letališče v Bukarešti dopotovalo 61. Čemu ta razlika, na francoskem ministrstvu za priseljevanje še niso pojasnili, dodaja AP.

Prostovoljna vrnitev, za katero so dobili plačilo

Na romunskem notranjem ministrstvu so danes pojasnili, da se bodo Romi v Romunijo vrnili v okviru postopka t. i. prostovoljne vrnitve, specifičnega določila francoskega upravnega prava. Z Romi, ki so danes prispeli v Bukarešto, pa bodo v stik stopile pristojne romunske službe. Romi, ki so se vrnili danes, so se po besedah francoskega ministra za priseljevanje Erica Bessona za to odločili prostovoljno. V zameno za to so dobili po 300 evrov za odraslo osebo in 100 evrov za otroka.

Na zadnje dogajanje, povezano z Romi v Franciji, se je medtem odzval romunski predsednik Traian Basescu. Po njegovih besedah to kaže na potrebo evropskega programa integracije Romov. Kot je spomnil, je Romunija takšno pobudo predstavila že leta 2008, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Poleg današnjega in petkovega leta v Romunijo naj bi francoske oblasti 26. avgusta organizirale še let v Bolgarijo, do konca septembra pa naj bi organizirali še en let, poroča AP. Da bi Romom preprečili vrnitev v Francijo, nameravajo francoske oblasti od tistih, ki bodo odšli, vzeti biometrične podatke.

Kritike na Sarkozyjevo odločitev z vseh strani

Francoski predsednik Nicolas Sarkozy se je za rušenje nelegalnih romskih naselij in izgon tujih Romov sicer odločil po spopadih med Romi in policijo minuli mesec. S tem je sprožil kritike v vrstah francoske opozicije, pa tudi v Romuniji in Bolgariji.

Tovrstnega ukrepanja ni kritizirala le francoska opozicija, negodovanje so izrazili tudi nekateri politiki iz Sarkozyjeve Unije za ljudsko gibanje (UMP). Predsedniku so kritiki med drugim očitali, da stigmatizira tovrstne manjšine, da bi do predsedniških volitev leta 2012 na svojo stran znova pridobil volivce, ki jih je izgubil na račun skrajne desnice.

Odločitev za takšen korak je Sarkozy umestil v okvir širše vojne proti kriminalu, francoski volivci pa predsednika glede na javnomnenjske raziskave podpirajo. Francoske oblasti so doslej porušile 51 nelegalnih romskih naselij, do konca oktobra pa naj bi jih enako usodo dočakalo še 250.

Evropska komisija pa je v sredo Francijo opozorila, da mora pri izganjanju tujih Romov "spoštovati pravila" na področju zaščite evropskih državljanov. Bruselj bo po napovedih tudi pozorno spremljal deportacije.