V SDS so v današnji izjavi za javnost ponovili, da bi moralo ustavno sodišče temeljito preučiti zahtevo za presojo zakona o ratifikaciji arbitražnega sporazuma, ki ga je 2. avgusta vložila skupina 37 poslancev iz SDS, SNS in SLS. Do odločitve pa naj sodišče tudi zadrži izvrševanje tega zakona, saj, kot pravijo, "v tem primeru ne morejo nastati nobene škodljive posledice".

Vlada se je namreč v ponedeljek na dopisni seji po zaprosilu ustavnega sodišča s 3. avgusta po pojasnilih glede omenjene zahteve izrekla proti zadržanju izvajanja zakona o ratifikaciji arbitražnega sporazuma. To bi imelo "težko popravljive škodljive posledice na položaj Republike Slovenije v mednarodnih odnosih", je menila vlada, ki je dodala še, da predlagatelji tudi niso izpolnili postopkovnih predpostavk za zahtevo.

Toda v SDS poudarjajo, da so predlagatelji "odločitev sprejeli po tehtnem premisleku in po posvetovanju s številnimi pravniki". "To smo storili izključno zaradi zaščite slovenskih interesov. Izpolnjene so vse predpostavke, tudi postopkovne, za vložitev zahteve za ustavno presojo," so zapisali v sporočilu za javnost.

"Določila zakona o arbitražnem sporazumu se bodo pričela uresničevati šele po podpisu pristopne pogodbe Hrvaške z Evropsko unijo, torej v kakem letu dni. Do takrat niso mogoči nobeni postopki. Kakšne škodljive posledice naj bi torej nastale?" se še sprašujejo v SDS.

Na ustavnem sodišču so sicer za STA povedali, da omenjena zahteva še ni uvrščena na sejo sodišča, izven predvidenega razporeda dela pa v tem trenutku ni predviden niti poseben sklic seje. Dnevni red prve redne jesenske seje, ki bo, kot piše na spletni strani sodišča, 16. septembra, pa bo kot običajno znan nekaj dni pred samo sejo.

Kot je za STA še pojasnil generalni sekretar sodišča Erik Kerševan, bo ustavno sodišče omenjeno zahtevo, ki sicer nima oznake prednostno, obravnavalo po predpisanem postopku in ob spoštovanju pravil o vrstnem redu obravnavanja zadev. Tako kot pri drugih zadevah, ki jih je ustavno sodišče prejelo, "pa si bodo tudi pri tej seveda prizadevali za čimprejšnjo obravnavo". V pisnem odgovoru je še dodal, da je ustavno sodišče izredno obremenjeno, saj ima v tem trenutku v reševanju 1151 zadev, med katerimi je 316 prednostnih in 40 absolutno prednostnih.