Poleg tega sta tožilstvo in policija takoj po Sanaderjevem odstopu okrepila boj proti korupciji "ne glede na ime in priimek" in nekaj do takrat nedotakljivih oseb je končalo tudi v priporu. Za zdaj so se ustavili pri enem izmed Sanaderjevih najbližjih sodelavcev, bivšem podpredsedniku vlade in ministru za gospodarstvo Damirju Polančecu, ki so ga prejšnji teden izpustili iz zagrebškega pripora, ker naj ne bi več vplival na priče v dveh izmed štirih postopkov, ki jih vodijo proti njemu.

Naftno-prehrambna naveza

Sredi septembra bosta skupaj s Sanaderjem pričala pred preiskovalno komisijo hrvaškega sabora, ki poskuša ugotoviti dejstva glede privatizacije strateške hrvaške industrije in naftne družbe Ina, kjer ima hrvaška vlada še nekaj manj kot 45 odstotkov delnic.

Najbolj sporna je pogodba, s katero je Sanaderjeva vlada januarja lani madžarski družbi Mol prepustila upravljalske pravice na podlagi 47-odstotnega lastniškega deleža. Čeprav je komisija povabila sedem prič, naj bi ravno Sanader in Polančec imela največ povedati o tej zgodbi.

Ne nazadnje je Polančec osumljen malverzacij z delnicami v družbi Podravka ravno zato, ker je prepustil upravo hrvaške naftne družbe Ina madžarskem Molu v zameno za 34,2 milijona evrov kreditov, s katerimi so financirali nakup 10,6 odstotka delnic Podravke. Gre za izide preiskave madžarskih oblasti, ki jih je zahtevalo hrvaško tožilstvo po tem, ko je madžarska banka OTP objavila, da Podravka lahko vrne 34,2 milijona evrov posojil tudi z delnicami Ine.

Pred tem je hrvaška policija lani že prijela šest oseb zaradi suma, da so z denarjem Podravke kupili delnice podjetja za svoj račun. Zdi se popolnoma nemogoče, da Sanader kot premier ne bi vedel nič o omenjenih poslih v podjetjih, ki so posebej v državnem interesu, tudi zato, ker je osebno prepričal Polančeca, naj iz Podravke prestopi v njegovo vlado. Iz Sanaderjeve vlade bo priča pred preiskovalno komisijo o privatizaciji Ine tudi finančni minister in predsednik nadzornega odbora Ine Ivan Šuker. Povabili so tudi predsednika uprave Ine Zoltana Adoltta. Člani komisije iz vrst HDZ so zahtevali, da pričajo tudi nekdanji podpredsednik vlade Slavko Linić in minister za gospodarstvo Ljubo Jurčić ter dolgoletni predsednik uprave Ine Tomislav Dragičević, češ da je privatizacija Ine bila izvedena mimo zakona, še v času javnega razpisa, ko je vlado vodil pokojni Ivica Račan. Njegova vlada je Molu prodala 25 odstotkov plus eno delnico Ine, komisijo pa zanima, kako je Mol prišel do 47 odstotkov delnic in upravljalskih pravic v Ini. Sanader bo lahko odgovoril tudi o vlogi premierke Jadranke Kosor, ki je kot njegova desna roka tudi podpisovala določene dokumente glede poslovanje Ine, med njimi tudi aneks o plinskem poslovanju iz Ine.

Glede na to, da je podpisan 30. januarja 2009, tako kot sprememba pogodbe o medsebojnem odnosu delničarjev, bi to morda lahko pojasnilo upravljalske pravice, ki jih je dobil Mol. Omenjena sprememba bi lahko tudi vsaj politično bremenila Sanaderja, sicer pa še vedno z dokumenta ni umaknjena oznaka tajnosti. V komisiji so prepričani, da bodo do konca oktobra, ko poteče rok za preiskavo, ugotovili, kako je potekala privatizacija Ine. Sanaderja v saborju pričakujejo 13. ali 14. septembra.