Konec leta 2008 in februarja 2009 je takratni direktor G7 Aleš Hajnrihar zaposlenim z enostranskim sklepom znižal osnovne plače za 10 odstotkov, s čemer je nezakonito posegel v pravice zaposlenih, je na današnji novinarski konferenci na Zvezi svobodnih sindikatov (ZSSS) pojasnila predsednica sindikata komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami Andlovičeva.

V izjavi za STA je pojasnila, da je o tem obvestila tudi glavnega delovnega inšpektorja Boruta Brezovarja, od katerega je, kot pravi, pričakovala tudi ukrepanje oziroma vložitev kazenske ovadbe. "Žal sem dobila odgovor, da ni kaj narediti, da nima pristojnosti in da če so delavci anekse sami podpisali, bodo verjetno morali nositi tudi posledice," je povedala Andlovičeva.

Odgovor Brezovarja je ne zadovoljuje, pravi, saj bi od njega pričakovala vložitev kazenske ovadbe, če je kaznivo dejanje zaznal. Ob tem pa sindikati pozivajo k spremembam zakonodaje na tem področju, da bi inšpektorat dobil več pristojnosti za ukrepanje v takih primerih.

Sindikat sicer opozarja na podatke o finančnem položaju in plačah zaposlenih v dejavnosti zasebnega varovanja. Podatki so v drugih podjetjih pozitivni in "bi pričakovali, da se bo delodajalska organizacija zavzela za sklenitev kolektivne pogodbe dejavnosti, ki je v tej dejavnosti potrebna".

V ZSSS opozarjajo še na padec plač v teh podjetjih in na porast števila minimalnih plač. Po besedah Andlovičeve so se povprečne plače zaposlenih v tej dejavnosti leta 2009 v primerjavi z letom poprej znižale. To je, tako Andlovičeva, absolutno nenormalno, "če upoštevamo, da so bili delodajalci že po zakonodaji, konkretno po posebni kolektivni pogodbi o izredni uskladitvi plač, dolžni lani vendar plače dvigniti". To kaže na to, da so se nekaterim strukturam plače najverjetneje znižale, nekaterim pa so ostale enake, dodaja.

Ob tem opozarja še, da kljub podatku, da plače niso slabe, povprečna plača v tej dejavnosti pomeni plačilo za povprečno 220 ur dela mesečno.

Sindikati še poudarjajo, da je v tej dejavnosti večina podjetij podpisala sporazum o postopnem prehodu na višanje minimalne plače. Po mnenju Andlovičeve neupravičeno, saj "so za svoje dobro poslovanje že takrat vedeli".

Sekretar ZSSS Andrej Zorko je izpostavil zlasti nesprejemljivost kršenja pravic delavcev v podjetjih zasebnega varovanja, ki delajo za državne organe. Spoštovanje pravic delavcev bi moralo biti po njegovih besedah pogoj, da država tako podjetje najame.