V SDS so prepričani, da bo prav od omenjene ocene odvisna uspešnost Slovenije na področju boja proti podnebnim spremembam. Vlada naj v operativnem programu določi konkretne kratkoročne in srednjeročne cilje, poskrbi naj za namensko kanaliziranje sredstev, pridobljenih iz novih dajatev.

Po predlogu SDS naj se vlada izjasni glede uvedbe nacionalnega ogljičnega trga. Uvedba nacionalnega ogljičnega trga za subjekte, ki niso vključeni v evropski sistem trgovanja, je namreč le opisana v uvodu k zakonu, sam zakon pa ga ne vsebuje. "Pri tem mora vlada paziti, da ne bo prišlo do prekomernih povečanj dragih in dolgotrajnih administrativnih postopkov. Vlada mora tudi zagotoviti, da ne bo prišlo do nižanja konkurenčnosti subjektov, ki bodo vključeni v slovenski ogljični trg," so v SDS zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Vlada naj obenem natančneje določi pravila glede označevanja ogljičnega odtisa za proizvode in storitve. Pri tem mora po mnenju SDS paziti na konkurenčnost slovenskega gospodarstva in upoštevati že sprejeto zakonodajo na evropski ravni. Označevanje ogljičnega odtisa na izdelkih mora spodbujati ozaveščenost potrošnikov, da bodo kupovali izdelke, ki povzročijo manjše onesnaževanje. Poleg tega mora vlada določiti nadzor nad izdajanjem oznak ogljičnega odtisa, da ne bo prihajalo do zavajanj potrošnikov.

Vlada naj tudi spremeni člen glede določanja, izvrševanja ter prenosa ogljičnega proračuna. "Predlog zakona navaja, da zavezance do ogljičnega proračuna določa ministrstvo za okolje in prostor ter da pritožba ne zadrži izvršitve, kar je nesprejemljivo. Pri prenosu presežnega znižanja emisij v naslednje leto zavezanci izgubijo 50 odstotkov vrednost znižanja, kar ni stimulativno," so še prepričani v SDS.