"Če ne bo zapletov, bo v državnem zboru sprejet pred božičem. Vlada ugotavlja, da so na medijskem področju anomalije, ki ne koristijo profesionalnosti medijskega prostora. Imeli smo koristen sestanek, razčistili smo dve temeljni zadevi, ki bosta predmet rešitev v zakonu," je po sestanku povedal Pahor. Premier se je strinjal s predstavniki novinarskih aktivov, da je treba v medijskem prostoru najprej zagotoviti transparentnost pri lastništvu medijev. "To je prvi pogoj, da zagotovimo svobodo medijev. Slamnato lastništvo se mora razkriti in sankcionirati," je med drugim povedal Pahor.

Sogovorniki naj bi našli rešitev tudi pri vplivu novinarskih aktivov na politiko lastnikov. Na sestanku so se namreč dogovorili, da bo pri imenovanju in razrešitvi odgovornega urednika po novem treba pridobiti soglasje 65 odstotkov prisotnih novinarjev na glasovanju. "Ta določba bi bila za lastnike zavezujoča. Na vprašanje morebitnega licenciranja, kdo lahko sploh postane lastnik medijske hiše, pa nismo dali odgovora. Za to se lahko odločimo samo v primeru, če postavimo jasno in razumno pravilo," meni Pahor. Predstavnik Dnevnikovega novinarskega aktiva Primož Cirman dodaja: "Pri tej točki je treba biti zelo previden. Lahko poskusimo definirati, kdo lahko postane lastnik medija, vendar izkušnje kažejo, da bodo gospodarstveniki poskušali obiti vsako določilo. Močnejših vzvodov se pri tem ne da dodatno vzpostaviti."

Predstavniki novinarskih aktivov so bili po sestanku zadovoljni, da je premier prisluhnil njihovim zahtevam, s katerimi želijo izboljšali medijski sistem v Sloveniji. "To je samo začetek dela oziroma dialoga. Naslednja poteza je na ministrstvu za kulturo, ki mora naše zahteve vključiti v zakon," je prepričan Večerov novinar Matija Stepišnik. Dodajmo, da je bil na sestanku prisoten tudi predsednik Društva novinarjev Slovenije Grega Repovž, medtem ko predsednika Združenja novinarjev in publicistov (ZNP) Igorja Kršinarja ni bilo. Kršinar se je tako odločil, ker je Pahor po njegovem mnenju "ignoriral pozive ZNP za sodelovanje pri snovanju medijske zakonodaje".