Medtem ko se lahko ljudje temu prilagodimo, pa to ne velja vedno za živali, navajajo na policiji in ob tem pojasnjujejo, da živali zaradi različne telesne zgradbe in bioloških lastnosti različno uravnavajo toploto, zato v vročih dneh potrebujejo ustrezno oskrbo.

Če boste dopust preživeli skupaj s svojimi hišnimi ljubljenčki, pa se je treba zavedati, da zakon o zaščiti živali določa posebne pogoje za prevoz živali, pri čemer je treba paziti, da ne prevažamo živali, ki niso sposobne za prevoz, opozarjajo policisti. Živali, ki jih bomo prevažali s sabo, naj bodo deležne posebne skrbi, kot je zagotovitev ustreznega zračenja, temperature, zadostne količine vode ipd. Če je vaš hišni ljubljenček pes, ga na javnih krajih ne pozabite imeti na povodcu, so zapisali v sporočilu za javnost.

Kršitev teh določb pri prevozu kakor tudi pri vsakdanjem ravnanju z živaljo se šteje za mučenje in je kot takšno prekršek, v hujših oblikah pa tudi kaznivo dejanje, so še zapisali.

Na ustrezno oskrbo živali v času poletne vročine opozarja tudi veterinarska uprava. Generalna direktorica veterinarske uprave Vida Čadonič Špelič poudarja, da morajo skrbniki živali zaščiti živali med prevozom in nikoli pustiti psa v vročini zaprtega v avtomobilu.

Dodaja, da morajo biti skrbniki živali poučeni tudi o najpogostejših znakih vročinskega udara ter pravilnem ravnanju z živaljo v takem primeru. Za zdravljenje živali je sicer pristojen veterinar, a prvo pomoč lahko ponudi tudi skrbnik, in sicer tako, da žival premesti v hladnejši prostor, ji nudi hladno pitno vodo ter pokliče veterinarja.