Ta novinarjeva trditev ni resnična. Ministrstvo za gospodarstvo podpira gradnjo nove jedrske elektrarne in je v ta namen pred kratkim naročilo okoljsko poročilo za novi nacionalni energetski program (NEP), ki bo vključeval tudi gradnjo nove jedrske elektrarne. Okoljsko poročilo bo v javni obravnavi v Sloveniji in sosednjih državah predvidoma oktobra letos. Sprejetje NEP z vključeno opredelitvijo za novo jedrsko elektrarno je tudi formalen pogoj za začetek postopka državnega prostorskega načrta za to elektrarno. Prostorsko umeščanje in gradnja nove jedrske elektrarne traja najmanj 13 do 15 let, tako da niti teoretično taka elektrarna ne bi mogla biti zgrajena prej kot približno deset let po dokončanju gradnje bloka 6 v Šoštanju.

Prav tako ne drži trditev novinarja, ki je v istem članku zapisal, da je dr. Lahovnik nasprotoval ukinitvi obveznega članstva v obrtni zbornici. Nasprotno, dr. Lahovnik je večkrat javno poudaril, da je zelo naklonjen prostovoljnemu članstvu v vseh zbornicah, ker meni, da morajo imeti člani možnost izbire, ali se v posamezno zbornico vključijo ali ne.

V članku z naslovom Meh je vladi dostavil poročilo o bloku 6, ta o njem še ne bo razpravljala, objavljenem v Dnevniku 15. julija 2010, pa novinar Primož Cirman piše, da je odhajajoči minister za gospodarstvo dr. Matej Lahovnik nasprotoval zahtevi ministra za visoko šolstvo Gregorja Golobiča, ki je večkrat javno zahteval, naj HSE Rotnika zamenja.

Pri tej navedbi gre za popolno neresnico. HSE je prav na predlog ministrstva za gospodarstvo (MG) dobil nalogo, da poveča učinkovitost in preglednost upravljanja družb v svoji skupini, med katerimi je tudi TEŠ. Pri tem je treba poudariti, da je v skladu z zakonom o gospodarskih družbah in dobro prakso korporacijskega upravljanja odločitev glede morebitne zamenjave vodstva TEŠ v rokah nadzornega sveta TEŠ, ki ga določi HSE, saj gre za družbo, ki je v njegovi stoodstotni lasti. Novinar bi lahko informacijo, da naj bi direktor TEŠ užival zaščito ministra, preveril bodisi v HSE bodisi na MG že v preteklosti in bi ugotovil, da gre za neresnico. MG se v kadrovske rešitve v odvisnih družbah HSE ni nikoli vmešavalo, ampak so imeli v HSE v času mandata ministra Lahovnika proste roke, da se glede zamenjav ali ohranitev posameznih direktorjev odločajo glede na rezultate njihovega dela, kar je tudi edino pravilno. Vodstvo HSE oziroma nadzorni sveti odvisnih družb bi lahko oziroma celo morali že doslej kadar koli zamenjati katerega koli direktorja, za katerega bi ocenili, da ne dela v skladu z načeli vestnega in poštenega gospodarjenja.

Stanka Ritonja, sekretarka v službi za odnose z javnostmi