Največkrat se ljudje odločajo za doplačilo dohodnine v treh obrokih, pravi Stojan Glavač iz službe za odnose z javnostmi. To je po njegovih besedah odobreno vsakemu, ki odda vlogo. Postopek je močno skrajšan, pravi, pa tudi obrazec obsega le eno stran.

Plačilo v treh obrokih

Vlogo za obročno plačilo davka v treh mesečnih obrokih lahko vloži le fizična oseba, ki davka ni zmožna plačati v enkratnem znesku in ne more zagotoviti zavarovanja ter se davek ne nanaša na opravljanje dejavnosti, pojasnjujejo na davčni upravi. Vlogo zavezanec vloži pri davčnem uradu, praviloma tam, kjer je vpisan v davčni register, dodajajo. Vloga je dosegljiva tudi na spletnih straneh davčne uprave (www.durs.gov.si), in sicer v slovenskem, italijanskem in madžarskem jeziku.

Kako poteka postopek? "Fizična oseba predloži vlogo, v kateri navede, za katere obveznosti želi obročno plačilo in izvršilne naslove, na podlagi katerih so obveznosti nastale, ter pri katerem davčnem uradu. Vloga mora vsebovati izjavo, da zavezanec davka ni zmožen plačati v enkratnem znesku ter da ne more zagotoviti zavarovanja."

Za čas, ko je dovoljeno obročno plačilo, se za odloženi znesek davka skupaj z zamudnimi obrestmi zaračunajo obresti po evropski medbančni obrestni meri za ročnost enega leta, v višini, ki je veljala na dan izdaje odločbe o obročnem plačilu, dodajajo na davčni upravi.

Po informacije na davčni urad

Odpis ali delni odpis oziroma odlog plačila pa je bolj zapleten in dolgotrajen postopek, pojasnjuje Glavač. Obrazec za ta drugi postopek je precej zahtevnejši, saj zajema širše socialne kriterije, iz katerih je razvidno, ali bi oseba lahko poravnala davčni dolg ali ne.

Glavač opozarja, da imajo davčni uradi natančno določene kriterije za ugoditev. Ker so z njimi vsak dan v stiku, lahko na svojem davčnem uradu uvodoma pojasnite, kakšno je stanje, pa vam bodo povedali, ali na prvi pogled ustrezate kriterijem za odpis ali odlog dolga ali ne. Seveda pa sledi še natančno določen postopek pred dokončno odločitvijo. Na tem zapletenejšem obrazcu pa je po njegovih besedah mogoče označiti več stvari - na primer zaprositi za odpis plačila, hkrati pa dodati, da če temu ne bo ugodeno, prosite za odlog plačila.

Zapletenejši postopek za ostale ugodnosti

Tudi vlogo za odpis, delni odpis, odlog oziroma obročno plačilo davka lahko predloži fizična oseba, pa tudi samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ampak samo za davke, ki se ne nanašajo na opravljanje dejavnosti, pojasnjujejo na DURS.

Davčni organ ne more odobriti odpisa ali delnega odpisa podjetnikom in zasebnikom, ki prenehajo opravljati dejavnost, in sicer za davke, ki se nanašajo na opravljanje dejavnosti, in fizičnim osebam, ki odgovarjajo za obveznosti družb, in sicer za davke, ki se nanašajo na opravljanje dejavnosti družbe. Sicer pa se vloga prav tako vloži pri davčnem uradu, kjer je vlagatelj vpisan v davčni register.

V tem primeru davčni organ lahko dovoli odlog plačila davka za največ dve leti oziroma plačilo davka v največ 24 mesečnih obrokih v 24 mesecih ali določi, da se davčnemu zavezancu davek v celoti ali deloma odpiše, če bi se s plačilom davčne obveznosti lahko ogrozilo preživljanje davčnega zavezanca in njegovih družinskih članov. Na DURS dodajajo, da poleg vlagateljevih podatkov upoštevajo tudi podatke iz svojih evidenc in podatkov iz evidenc drugih organov, ki jih lahko pridobijo.

Svojo odločitev pa prosilcu sporočijo najkasneje v 30 dneh od dneva prejema popolne vloge. Za čas, ko je odloženo plačilo davka oziroma dovoljeno obročno plačilo, se tudi v tem primeru za odloženi znesek davka skupaj z zamudnimi obrestmi zaračunajo obresti po evropski medbančni obrestni meri za ročnost enega leta, v višini, ki je veljala na dan izdaje odločbe o odlogu oziroma obročnem plačilu, še opozarjajo na DURS.