Ko storilec z listinami izkaže, da je globa plačana, se mu dokumenti vrnejo," so nam pojasnili na generalni policijski upravi.

Če gre za hujši prekršek, o katerem mora odločati sodnik, so ukrepi lahko še strožji. Vse z namenom, da se tujci - predvsem tisti iz tretjih držav - ne bi poskušali izogniti svoji odgovornosti, plačilu kazni in posledično tudi slovenskim dacarjem. "Storilca prekrška policisti lahko pridržijo in privedejo na sodišče. Druga možnost pa je, da mu odvzamejo dokumente in ga napotijo na sodišče," pravijo na policiji.

Tujce, ki so jim policisti minulo leto našteli 74.106 kršitev cestnoprometnih predpisov, lahko doletijo tudi vse najstrožje sankcije - enako kot domače voznike - zatrjujejo policisti: "Tudi ukrep prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja ali prepoved vožnje motornega vozila se izreka za prekrške tujcem, enako kot preostalim storilcem prekrškov. Prav tako se kazenske točke izrekajo vsem storilcem," razlagajo policisti in dodajajo, da postopki po prometnih nesrečah, ki jih zakrivijo tujci (lani je bilo takih nesreč 1867), stečejo nemudoma: "Če gre za kaznivo dejanje, obvestimo državnega tožilca in preiskovalnega sodnika, ki poskrbita, da se postopek začne takoj. Če je prometna nesreča kvalificirana kot prekršek, pa se zadeva obravnava v postopku o prekršku na sodišču ali pri prekrškovnem organu. Tudi v teh primerih se postopek o prekršku začne takoj."