Množica, ki je prišla izrazit podporo istospolnim, je opremljena s tolkali, mavričnimi baloni in transparenti najprej krenila proti železniški postaji. "Ker so letos v Italiji organizirali Parado ponosa v Neaplju, smo se je je raje udeležili v Ljubljani. Pri nas je situacija hujša kot v Sloveniji, saj ne obstaja nikakršna zakonodaja, ki bi urejala položaj istospolnih," je med shodom povedal pripadnik tržaške organizacije Mavrica.

Čeprav se je letošnja Parada ponosa odvila v času obravnave družinskega zakonika v državnem zboru, se je na shodu zbralo manj ljudi kot lani. V 250-glavi množici je bilo opaziti malo znanih obrazov, med njimi pa sta izstopala bivši varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek in ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal, ki se je kot edina vladna predstavnica v desetletni zgodovini Parade ponosa dvakrat udeležila shoda. "Bojim sem, da z družinskim zakonikom ne bo šlo tako hitro. Upam pa, da bo šel neokrnjen, tudi z izenačitvijo istospolnih družinskih skupnosti, skozi proceduro. Človek je žalosten, ko vidi, da v 21. stoletju tli še vedno toliko nestrpnosti do ljudi, ki so drugačni in ki si upajo to povedati na glas," nam je med paradiranjem po Trgu osvobodilne fronte povedala Kresalova.

Slogan letošnje parade (Dovolj čakanja!) je bil dovolj zgovoren, saj se lahko ravno z družinskim zakonikom po dolgih letih boja istospolnim dodeli enakovreden položaj v družbi. "26 let tega gibanja je že čisto dovolj. 17 let prizadevanj za izenačitev različnih življenjskih skupnosti v pravicah je že čisto dovolj. Deset let paradiranja za te pravice je prav tako že čisto dovolj. Z letošnjo parado ponosa želimo sporočiti ne nasilju, ne sovraštvu in da odprti družbi," je med parado povedal gejevski aktivist Mitja Blažič.

Čeprav se je pred letošnjo parado ponosa pojavilo nekaj bojazni, da bi lahko prišlo do incidentov, pa je shod potekal mirno, kot se za tovrstna zborovanja tudi spodobi. Udeležence so skušali sprovocirati le stanovalci bloka v bližini notranjega ministrstva, ki so z okna razobesili zastavo s karantanskim panterjem. Množica pa se ni pustila motiti in je svojo pot, preden jo je končala na Mestnem trgu, nadaljevala mimo državnega zbora. "Ne moremo pristati na to, da je cena za svobodo izražanja, organiziranja, druženja za uveljavljanje dejanske in ne samo formalne enakopravnosti zmanjšanje tolerance, kar seveda sledi v nasilje," je kot časni pokrovitelj letošnje parade ponosa v svojem nagovoru med drugim povedal predsednik državnega zbora Pavel Gantar, ki ima s festivalom Magnus v osemdesetih letih veliko zaslug, da so se istospolni sploh začeli mobilizirati in zahtevati svoje pravice, medtem ko je Blažič, ki je pred letom dni doživel fizični napad mladih homofobov, pred nastopom slovenskih popularnih glasbenikov z odra dal še zadnji nasvet udeležencem shoda: "Počakajte na konec programa, nato se bomo v spremstvu policistov preselili na Metelkovo. Če boste prej zapuščali prireditev, se raje odpravite v skupinah. Če pa že greste sami, ne nosite simbolov shoda."