Rudd je v noči na četrtek najprej sklical strankarske volitve o novem vodstvu stranke, nato pa je tik pred glasovanjem, ko je videl, da je ostal brez podpore, sporočil, da se umika.

48-letna Gillardova, ki prihaja iz levega tabora stranke in je bila dolgo časa dejavna v sindikalnem gibanju, je bila v vladi svojega predhodnika med drugim pristojna za izobraževanje in delo. Gillardova se je rodila v Veliki Britaniji, njena družina pa se je v Avstralijo preselila še pred njenim vstopom v šolo. Nekdanja uspešna odvetnica je samska in nima otrok.

Po glasovanju v laburistični stranki je Gillardova pred generalno guvernerko Avstralije Quentin Bryce danes že prisegla kot nova premierka.

Poleg nje je prisegel tudi njen novi namestnik Wayne Swan, ki bo v vladi še naprej opravljal položaj ministra za zakladnico. Namesto Rudda bo Swan v petek tudi odletel v Kanado, kjer bosta potekali vrhunski srečanji držav skupin G8 in G20. Kdo bodo drugi ministri v vladi Gillardove, bo nova premierka še sporočila.

Ob prevzemu premierskega položaja je prva predsednica avstralske vlade po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sicer dejala, da se je podala v bitko za vodenje stranke, ker je "dobra vlada začela izgubljati svojo pot".

Hkrati je obljubila izvedbo volitev v prihodnjih mesecih. Napovedala je tudi, da bo nadaljevala vladne reforme na področju izobraževanja, zdravstva in industrijskega prava, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Gillardova je dosedanjega avstralskega premiera, 53-letnega Rudda, presenetljivo izzvala v sredo, ko ga je pozvala, naj izvede volitve v stranki. Rudd je posledično priznal, da so visoki člani laburistov izgubili zaupanje vanj, s tem pa je Gillardova ostala edina kandidatka.

V zelo čustvenem govoru ob odhodu je Rudd dejal, da je "dal vse od sebe" in dodal, da je ponosen na svoje premierske dosežke. Kot svoj glavni uspeh je izpostavil, da je Avstralijo obvaroval pred recesijo. Napovedal je tudi, da bo na prihodnjih volitvah znova kandidiral in da bo še naprej služil svoji stranki.

Rudd je premierski položaj prevzel leta 2007. Kot poroča nemška tiskovna agencije dpa, je imel Rudd najkrajši premierski mandat v Avstraliji po letu 1972.

Rudd je bil glede na javnomnenjske raziskave dolgo časa eden izmed najbolj priljubljenih premierov Avstralije, nato pa je njegova priljubljenost začela hitro upadati.

Za njegovo manjšo priljubljenost naj bi bili krivi predvsem notranjepolitični dogodki, med drugim neodločenost premiera pri uvajanju sheme trgovanja z ogljikom v okviru boja proti podnebnim spremembam. Rudd je aprila odložil načrte, v skladu s katerimi bi morali najhujši onesnaževalci ozračja v Avstraliji plačati za izpuste ogljikovega dioksida.

Gillardova je danes napovedala, da bo vlada pogajanja o davku na dobiček z rudarskimi družbami - drugo vročo temo v Avstraliji - nadaljevala po prihodnjih volitvah. Je pa že dala vedeti, da bo ustavila oglaševalsko kampanjo, ki promovira omenjeni davek. S tem se bo držala obljube laburistov, da davkoplačevalskega denarja ne bodo nikoli uporabljali za politično oglaševanje, ki jo je Rudd prelomil.