Blake je danes poudaril, da bi morala preiskavo izvesti verodostojna mednarodna organizacija. Poleg tega je dejal, da ZDA sodelujejo s kirgizistansko vlado glede varnega vračanja beguncev domov.

Hkrati je po poročanju kirgizistanske tiskovne agencije Akipress napovedal, da bodo ZDA pomoč žrtvam etničnega nasilja povečale na 32 milijonov dolarjev. "Upamo, da bo ta podpora šla v roke tistih, ki so bili v tej tragediji prizadeti," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa poudaril Blake. ZDA so sicer v začetku napovedale, da bodo dale na razpolago pet milijonov dolarjev pomoči.

Preiskavo o vzrokih, ki so vodili v izbruh nasilja med Uzbeki in Kirgizi, v katerem je umrlo okoli 200 ljudi, je napovedala tudi Otunbajeva. Obenem je poudarila, da bi morali izvesti tudi vzporedno, mednarodno preiskavo, ki bi pomagala preprečiti podobno nasilje v prihodnosti, hkrati pa bi omogočila varno vrnitev beguncev in razseljenih. Okoli 400.000 ljudi je zaradi nasilja zapustilo svoje domove, med njimi jih je okoli 100.000 zbežalo v sosednji Uzbekistan.

Hkrati pa se je v javnosti pojavil amaterski videoposnetek neoboroženih Uzbekov, ki so se zbirali v uzbeškem naselju Baraz-Korgon, da bi kraj ubranili pred napadi. Avtor posnetka je vodja organizacije za človekove pravice Azimzhan Askarov, ki je poudaril, da je bila v nasilje vpletena tudi vojska. Kirgizistanske oblasti so ga že prijele in obtožile, da s posnetkom vzpodbuja etnično nasilje, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Kirgizistanski varuh človekovih pravic Tursunbek Akun je medtem že poudaril, da bo bile obtožbe zoper Askarova izmišljene, aktivisti pa so se zbrali pred uradom ZN v Biškeku in pozivali k njegovi izpustitvi.

Na videoposnetku, posnetem 13. junija, se možje zbirajo pred prihodom napadalcev, oboroženi pa so le s palicami in kamenjem, ko se na posnetku zaslišijo streli iz orožja in se v ozadju pojavi dim.