Sindikati so na današnji novinarski konferenci pojasnili, da je Kosorjeva v četrtek na vladni seji napovedala, da naj bi vlada in sindikati že danes dosegli dogovor o noveli zakona. Kot so ocenili, gre za "marketinški trik" z namenom, da bi državljanom poslala sporočilo, da ni treba več sodelovati v nabiranju podpisov za referendum.

Za razpis referenduma je potrebno nabrati podpise deset odstotkov vseh volivcev, sindikati pa so od srede zjutraj, ko so začeli nabirati podpise, do danes popoldne zbrali okrog 150.000 podpisov. Za uveljavitev referendumske pobude potrebujejo 449.506 podpisov in so prepričani, da jim bo to do 23. junija, ko bo potekel zakonski rok za nabiranje podpisov, uspelo. To bi bilo prvič v času samostojnosti, da bi katerakoli pobuda uspela organizirati referendum.

Glavni vladni pogajalec in minister za gospodarstvo Đuro Popijač je danes poudaril, da sindikati zavajajo državljane, ki podpisujejo referendumsko pobudo iz razlogov, ki nimajo nobene povezave z zakonom o delu. Zatrdil je, da sindikati državljane strašijo z izgubo delovnih mest in podobnimi opozorili.

Sindikate je obtožil manipulacije in politizacije ter izkoriščanja težkega gospodarskega stanja v državi in poudaril, da se vlada ne boji referenduma. Pojasnil je, da je imel mandat vlade, da bi danes sprejel del sindikalnih pripomb na vladin predlog sprememb zakona, a sindikati naj bi vnovič, "že četrtič v enem mesecu", zavračali pogajanja z vlado.

Glavni razlog za nezadovoljstvo sindikatov so predlagane vladne spremembe, s katerimi namerava skrajšati dogovor o novi kolektivni pogodbi po poteku stare na šest mesecev, medtem ko sedanji zakon predvideva vzdrževanje delavskih pravic iz kolektivne pogodbe v celotnem času pogajanj o novi kolektivni pogodbi, ter možnost enostranske prekinitve kolektivnih pogodbo v enem mesecu.

Sindikati so prepričani, da namerava vlada s tem ukiniti sistem kolektivnih pogajanj in delodajalcem omogočiti množično odpovedovanje kolektivnih pogodb in enostransko uvajanje pravilnikov o delu.